شناسه خبر: 25297

دریافت کد رهگیری برای ۵۳ قلم لوازم‌یدکی خودرو الزامی شد

معاون تجارت و خدمات وزارت صمت گفت: ۵۳ قلم کالای دیگر حوزه لوازم‌یدکی خودرو، علاوه بر باتری و کمک‌فنر، باید هرچه زودتر برای دریافت کد رهگیری اقدام کنند تا دچار مشکل نشوند.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، علیرضا شاه‌میرزایی در پنجمین جلسه سلسله نشست‌های ستاد مبارزه با کالا‌های قاچاق و تقلبی این وزارتخانه یادآور شد: به انجام فرآیند دریافت کد رهگیری توسط توزیع‌کنندگانی که به‌صورت سازمان‌یافته عمل می‌کنند (تولیدکنندگان بزرگ لوازم‌یدکی، خودروسازان و یا فروشگاه‌های اینترنتی) کمک می‌کنیم و مجوز‌های لازم را برای خدمات پس از فروش، گارانتی و ... به آن‌ها می‌دهیم.

حمایت از سرمایه‌گذاری برای توزیع قطعات و زنجیره کردن خدمات تعمیر

شاه‌میرزایی تصریح‌کرد: از سرمایه‌گذاری برای توزیع قطعات و زنجیره کردن خدمات تعمیرکاران حمایت می‌کنیم، زیرا این کار به جلوگیری از کالای قاچاق و تقلبی کمک می‌کند.

شاه‌میرزایی با بیان این‌که مردم باید به قطعه سازان داخلی اعتماد کنند، تصریح‌کرد: مردم باید نتایج مثبت کار‌ها را احساس کنند تا بازار شاهد بهبود جایگاه لوازم‌یدکی ایرانی باشد و در این حوزه اطلاع‌رسانی بسیار مهم است.

در این نشست، «محمدمهدی برادران» معاون صنایع عمومی وزارت صمت گفت: به دنبال ارزیابی و رتبه‌بندی تأمین کنندگان داخلی هستیم و این موضوع بسیار مهم است، زیرا بازار باید شفاف و پایدار باشد تا بتواند در مواجهه با تنش‌های احتمالی آینده، حفظ شود.

وی افزود: قطعه‌سازان باید بتوانند اعتماد مردم را به خود جلب کنند و مجموعه اقدامات انجام‌شده در افکار سنجی مردم خود را نشان دهد.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز وزارت صمت با بیان اینکه احیای نمایندگی‌های خدمات پس از فروش و لوازم‌یدکی خارجی نیز در دستور کار است، افزود: این موضوع در دفتر خدمات فنی و مهندسی در زیرمجموعه معاونت تجارت و خدمات وزارت صمت، پیگیری می‌شود.

برادران، با بیان این‌که بیش از ۶ هزار واحد صنفی بدون مجوز وجود دارد، اعلام‌کرد: این موضوع کار را برای نظارت بر این واحد‌ها و قانونمند کردن بازار سخت کرده است، بنابراین اتحادیه‌ها با همراهی مدیریت شهری سریع‌تر برای ساماندهی مجموعه اصناف و واحد‌های بدون مجوز وارد عمل شوند.

معاون وزیر صمت تصریح‌کرد: در مراحل بعد از شهرداری تهران و سایر کلان‌شهر‌ها برای ساماندهی انبار‌ها و واحد‌های صنفی بدون مجوز و اطلاع‌رسانی لازم به شهروندان دعوت خواهیم کرد.

گفتنی است که در این جلسه گزارشی از پایش برنامه عملیاتی مبارزه با کالای قاچاق و تقلبی لوازم‌یدکی خودرو و شیوه‌نامه مدیریت و نظارت بر کالای قاچاق لوازم‌یدکی در سطح عرضه ارائه شد.

همچنین انجمن‌های تخصصی لوازم‌یدکی و باتری به ارائه آخرین گزارش‌های خود در این حوزه پرداختند و سازوکار نحوه امحای لوازم‌یدکی قاچاق و تقلبی با محوریت انجمن قطعه سازان و هماهنگی دستگاه قضایی مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت.

پنجمین جلسه سلسله نشست‌های ستاد مبارزه با کالا‌های قاچاق و تقلبی وزارت صمت امروز با حضور رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی، معاون تجارت و خدمات و معاون صنایع عمومی وزیر صمت، رئیس سازمان ملی استاندارد و نمایندگانی از ناجا برگزار شد.

چهار جلسه پیشین این سلسله نشست‌ها با همراهی نهاد‌های مختلف ازجمله قوه قضائیه، سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان ملی استاندارد، گمرک، سپاه و ... برگزار شده بود.

 

ارسال نظر