شناسه خبر: 25312

عوارض صادرات محصولات فولادی تعدیل شد

نبشی ، ناودانی و کلاف فولادی از پرداخت عوارض بر صادرات معاف شدند

بر اساس اعلام مدیر کل دفترصنایع معدنی وزارت صمت بر مبنای جلسه ای که در ستاد تنظیم بازار تشکیل شده بود، عوارض صادرات نبشی ، ناودانی و کلاف فولادی را لغو شد.

به گزارش اقتصادنگار،  دراین مصوبه که مربوط به بیستمین جلسه مدیریت بازار کالاهای پایه است آمده است که ملاک تعیین عوارض صادراتی بر مبنای رشد قیمت محصولات صادراتی از 5 درصد به بالا در نظر گرفته شود بطوریکه برای رشد 5 درصد معادل 2 درصد عوارض و برای رشد 5 درصد بالاتر تا 10 درصد مقدار عوارض 5 درصد و برای رشد 10 درصد و بالاتر تا 15 درصد میزان عوارض 8 درصد در نظر گرفته شود.

 
نسبت های تعرفه میزان رشد 5 درصد میزان رشد 5 الی 10 درصد میزان رشد 10 الی 15 درصد
میزان تعرفه صادرات %2 %5 %8

در بند 4 این مصوبه آمده است که عوارض صادرات برای محصولات صنایع پایین دستی زنجیره صرفا برای محصولات مستقیم صنایع پایین دستی فولاد،  روی و غیره منظور گردد.

همچنین مقرر گردید برای کالاهایی که به صورت ورود موقت وارد کشور می شوند عوارض صادراتی اخذ نشود .

در خصوص قیمت های پایه محصولات زنجیره فولاد نیز مقرر شد برای تعیین قیمت پایه سایر کالاهای زنجیره فولاد ( سنگ آهن ، کنسانتره ، گندله ، آهن اسفنجی و شمش فولادی ) نیز با ارائه پیشنهاد از صاحب نظران و فعالین حوزه مشابه الگوی میلگرد ( درصدی از قیمت کشف شده ) موضوع بررسی و در کارگروه مسرح و تصمیم گیری شود .

در این جلسه مقرر شد مطابق مصوبات قبلی تنظیم بازار و کار گروه مدیریت بازار که قیمت پایه میلگرد در بورس کالا را 11 درصد بالاتر از قیمت کشف شده شمش در نظر گرفته اند تعیین پایه تیرآهن نیز در بورس کالا 14 درصد بالاتر از قیمت کشف شده شمش فولادی در نظر گرفته شود.

مقرر شد به منظور تغییر مبنای تعیین قیمت عوارض پلکانی صادرات از اول دی ماه سال 1400 به فروردین 1401 موضوع جهت اتخاذ تصمیم در ستاد تنظیم بازار دولت مطرح شود .

عوارض صادراتی بر اساس بند 8-1 مواخ 18 فروردین سال 1401 مصوبه ستاد تنظیم بازار تعیین شود . ( عوارض صادراتی پلکانی بر اساس تغییرات قیمت های صادراتی ایران نسبت به قیمت مبنا محاسبه و از ابتدای 1401 اعمال شود . ( مبنا تا خرداد ماه 1401 برابر با آخرین قیمت صادراتی فوب ایران منتهی به هفته اول دی ماه 1400 بوده و پس از ابتدای خرداد ماه 1401 توسط ستاد تنظیم بازار تعیین و برای دوره ی مشخص ابلاغ می شود .)

البته این مصوبه ابهاماتی دارد از جمله مواردیکه در بند 4 این مصوبه آمده است ولی در تماس با مدیر کل صنایع معدنی وزارت صمت  موفق به صحبت با ایشان نشدیم و جزئیات متعاقبا اعلام خواهد شد .

ارسال نظر