شناسه خبر: 25416

تشدید محدودیت شل برای خرید نفت روسیه

شرکت شل محدودیت برای خرید نفت روسیه را تشدید و اعلام کرد دیگر فرآورده های نفتی حاوی مواد روسی از جمله سوختهای مخلوط شده را قبول نخواهد کرد.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، شرکت شل که به دلیل خرید یک محموله نفت روسی چند روز پس از آغاز حمله مسکو به اوکراین، با خشم عمومی روبرو شده بود، ماه گذشته اعلام کرد خرید نفت روسیه و حضور در کل بخش هیدروکربن روسیه از نفت تا گاز طبیعی را متوقف خواهد کرد.

با این حال شل که بزرگترین بازرگان نفت جهان است، بر مبنای مفاد قراردادهای بازرگانی خود، به پذیرفتن فرآورده هایی که کمتر از ۵۰ درصد حاوی سوخت روسیه هستند، ادامه داد. اما این شرکت روز چهارشنبه اعلام کرد دیگر چنین فرآورده های نفتی را از روسیه نمی پذیرد.

در پیشنهاد  خرید یک محموله سوخت جت در پلتفرم معاملاتی پلاتس، شل نوشت: شرط خرید این است که کالاهای فروخته شده و تحویل داده شده از سوی فروشنده از مبدا فدراسیون روسیه نباشند و با محصول تولید این کشور مخلوط نشده باشند. همچنین حمل و نقل کالای فروخته شده از فدراسیون روسیه شروع نشده باشد یا شامل ترانزیت از این کشور نباشد.

سخنگوی شل این تغییر را تایید و اعلام کرد ما روی حذف نفت و گاز روسیه از زنجیره تامین خود و همزمان حفظ تامین انرژی و سوخت برای میلیونها نفر که هر روز به آن متکی هستند، کار می کنیم. ما پیشرفت خوبی داشته ایم و برای تحکیم شرایط تجارت خود برای کمک به نیل به این هدف، گامی به جلو برداشته ایم.

اروپا به شدت به نفت و فرآورده های نفتی روسیه به خصوص دیزل و سوخت جت وابسته است. روسیه بزرگترین تامین کننده نفت اروپاست و طبق آمار یورواستات، بیش از یک چهارم از واردات نفت اتحادیه اروپا را در سال ۲۰۲۰ فراهم کرد.

مخلوط کردن سوختها یک شیوه مرسوم است و در سطح یک شرکت یا در مخازن ذخیره سازی که حاوی ترکیبی از سوختها از کشورهای مختلف هستند، اتفاق می افتد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، سایر کشورهای اروپای شامل توتال انرژیز، رپسول و بریتیش پترولیوم دیگر فرآورده های نفتی حاوی مواد روسی را خریداری نمی کنند.

 

ارسال نظر