شناسه خبر: 26234

اختصاص یارانه به واردات، سیاستی ضد تولید ملی بوده است

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در تمام این سال ها و بر خلاف منطق و خواست جمیع کارشناسان، فعالان اقتصادی و کارآفرینان، مبنی بر اینکه مثل بسیاری از کشورهای مترقی؛ اگر قرار بر حمایت دولت از کسی است، این حمایت باید از کشاورزان و تولیدکنندگان واقعی باشد، ما با اختصاص یارانه به واردات، از کسانی حمایت می کردیم که سفره مردم را بیشتر و بیشتر، وابسته کرده بودند.

به گزارش اقتصادنگار، به نقل از شادا،  سید احسان خاندوزی در جمع مدیران سازمان تبلیغات اسلامی در خصوص تشریح فلسفه وجودی اجرای سیاست های مردمی سازی یارانه ها اظهار کرد: حقیقت آن است که طی دو سه سال گذشته، در حوزه سیاست های تحولی اقتصاد، ما به یک آستانه سخت و هسته مقاوم برخورده بودیم که موجب شده بود هیچ کدام از مسیر های اصلاح اقتصادی کشور، به شکلی که منجر به تحول چشمگیری بشود، پیش نرود.

وی تصریح کرد: اقتصاد ما طی سال های اخیر بر اساس یک رویه مبتنی بر تغذیه نفتی و توزیع مواهب، امتیازات و رانت های اقتصادی به گروه های محدود پیش رفته است؛ گروه هایی که عملا هم تاکنون هیچ نقش ویژه ای در اقتصاد کشور ایفا نکرده‌اند.

خاندوزی با بیان اینکه این حال و هوا بیش از 15 الی 20 سال در کشور ما حاکم است، گفت: ما در سال 1391 به یک هزینه خیلی بزرگ اقتصادی و اجتماعی برخورد کردیم و آن، تحریم هایی بود که از اواخر سال 1390 بر اقتصاد کشور وارد شد و نشان داد، با وجود اینکه در ظاهر، دارای وضعیت قابل قبول در شاخص هایی نظیر رشد اقتصادی، کسب و کار و .... هستیم، به اندازه کافی توان تاب آوری در مقابل فشار ها و تنگناهای خارجی را نداریم.

وزیر اقتصاد یادآور شد: به همین سبب، ظرف چند ماه، تمام دستآورد های مربوط به رشد اقتصادی کشور از بین رفت و ناگزیر، شاهد رشد منفی اقتصادی، کسادی بازارها، کاهش اشتغال، کاهش شدید صادرات نفتی و درآمدهای ارزی دولت و تازه آنجا متوجه شدیم که وابستگی‌هایی که پیش از این وجود داشت اما خیلی پیش چشم نبود، مثل وابستگی سفره مردم به واردات کالاهای اساسی، چقدر می تواند ما را در برابر تکانه های خارجی آسیب پذیر کند.

وی ادامه داد: در مواجهه با این ضعف راهبردی و اساسی، رهبر معظم انقلاب به عنوان عالی ترین مرجع و مقام سیاستگذاری و دیده بان افق های بلند مدت نظام، در سال 1392 یک سیاست کلی را تحت عنوان سیاست های اقتصاد مقاومتی، اعلام و ابلاغ کردند.

خاندوزی گفت: انتظار می رفت، بعد از ابلاغ این سیاست ها، بویژه از سال 1394 به بعد، مشکلات تحریمی هم فروکش کرده بود، کشور تلاش کند تا خودش را در مقابل این آسیب پذیری جدی، مقاوم سازی کند اما این اتفاق رخ نداد.

وزیر اقتصاد اظهار کرد: متأسفانه در دوره تعلیق تحریم ها  و حتی از اردیبهشت 1397 به بعد و بازگشت مجدد تحریم ها، ما شاهد این نبودیم که به تناسب این هزینه های بالایی که پرداخته بودیم، نظام سیاستگذاری کشور، تدابیر جدی برای حل این مسئله اتخاذ کند به شکلی که در سال های پایانی دولت قبل اینگونه احساس می شد که کشور به لحاظ سیاست های اقتصادی "رها" شده است.

وی اظهار کرد: این احساس ناشی از نوعی ناتوانی ذینفعان اقتصادی در تغییر "نظام سیاست گذاری " بود به این معنا که گروه‌هایی که هسته های پیشبرد کار را در اقتصاد در اختیار داشتند، دیگر توانایی این را نداشتند که از یک خط مشخص جلوتر بروند و باری از دوش اقتصاد کشور بردارند.

خاندوزی عنوان کرد: اتفاقی که در دوره اخیر شروع شده و ما امیدواریم به برکت نیت و همت شخص آقای رئیس جمهور و دست اندرکاران اجرایی کشور رخ دهد این است که ذینفعان، دست از منفعت جویی از طریق واردات، سوداگری و دلالی دارایی هایی مثل ارز و زمین و سکه بردارند و رو به فعالیت های تولیدی شفاف بیاورند و دولت هم از طریق اتخاذ مالیات منصفانه از همین فعالیت ها ارتزاق کند به جای اینکه اتکای خودش را بر درآمد های نفتی قرار دهد.

وزیر اقتصاد گفت: اگر ما بتوانیم جامعه را به این آگاهی برسانیم که منافع بلند مدت این تحول و تغییر، چقدر زیاد است، آن وقت انتظار می رود ما در سال های آینده در اقتصاد ایران، دیگر شاهد چنین تکانه هایی در اثر فشار های خارجی نباشیم.

وی اظهار کرد: در تمام این سال ها و بر خلاف منطق و خواست جمیع کارشناسان، فعالان اقتصادی و کارآفرینان،  مبنی بر اینکه مثل بسیاری از کشور های مترقی؛ اگر قرار بر حمایت دولت از کسی است، این حمایت باید از کشاورزان و تولید کنندگان واقعی باشد، ما با اختصاص یارانه به واردات، از کسانی حمایت می کردیم که سفره مردم را بیشتر و بیشتر، وابسته کرده بودند.

خاندوزی عنوان کرد: حتما آن جریاناتی که منافع شان در این تغییر و تحولات، دچار آسیب خواهد شد، اولا در مقابل به ثمر نشستن این سیاست ها، به هر شکل ممکن مقاومت خواهند کرد و ثانیا در وارونه جلوه دادن اصل این اتفاق در اذهان عامه مردم خواهند کوشید.

وی تصریح کرد: این افراد سعی خواهند کرد اصولا خود این سیاست را غلط و شکست خورده نشان بدهند و این موضوع را هم داخل در سیاست جنگ رسانه ای خودشان بگنجانند که ای مردم شما با یک حاکمیت ناکارآمد ناسالم مواجه هستید و این هم یک مصداق آن است.

وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شناسایی و الحاق بیش از دو میلیون و 200 هزار مؤدی جدید مالیاتی (اشخاص حقیقی) به جمعیت چهار میلیون و اندی مالیات دهنده در 30 سال اخیر اظهار کرد: بدیهی است این جمعیت جدید که از طریق سوار شدن بر شبکه مراودات و جریان های مالی بوسیله ما شناسایی شده اند، حتما در مقابل بقیه تدابیر و سیاست های دولت نیز ساکت نخواهند نشست و ساز مخالف خواهند زد.

خاندوزی همچنین با اشاره به انتشار صورت های مالی شرکت های دولتی در چند هفته اخیر، با بیان اینکه این تنها بخشی از ماجرا بود، گفت: بقیه دستگاه ها هم مثل ما درگیر این قصه هستند، یعنی بسیاری از شرکت های اقتصادی، زیر مجموعه وزارت نفت، صمت، رفاه، دفاع و ... هستند که وقتی به سمت شفافیت بسیاری از این شرکت‌ها می‌رویم، تازه متوجه می‌شویم، شرکتی با چند میلیارد تومان گردش، در کل سال 1399 تنها دو میلیون تومان (یعنی حتی کمتر از کسبه کوچک بازار) سود شناسایی کرده است!

وزیر اقتصاد یادآور شد: وقتی شما جریان درآمد های بادآورده ذینفعان این گونه شرکت ها را  مسدود می کنید، طبیعتا باید منتظر تبعات آن به صورت جریان سازی ها روانی هم باشید.

وی گفت: به عنوان مثال، در همین موضوع اخیر حذف یارانه وارد کننده و پرداختن آن به مصرف کننده نهایی، فردی ازحوزه واردات کالای اساسی به وزیر مربوطه گفته بود، مادامی که شما ارز ترجیحی ما را قطع کرده‌اید، مطمئنم از پس این کار بر نخواهید آمد!

خاندوزی ادامه داد: اگر مجموعه تدابیر ما برای عدم تشویق واردات ادامه پیدا کند، قطعا سال آینده، کشت بسیاری محصولات اساسی مثل کلزا افزایش خواهد داشت. منتهی تا زمان به بار نشستن این طرح، قطعا تشکیک ها نسبت به اصل اجرای این طرح و نقصان های اجرایی که البته منکر وجود آنها نیستیم، ادامه خواهد یافت.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: طبیعتا ما اگر باید بتوانیم جامعه را نسبت به مزایا و چرایی اجرای این طرح، اقناع کنیم، که این مستلزم روشنگری و آگاهی دهی شما در سازمان تبلیغات اسلامی از طریق شبکه ها و حلقه ها و تریبون های در اختیار است.

 

ارسال نظر