شناسه خبر: 26297

امضای توافقنامه دو برابر شدن سواپ گاز ترکمنستان به آذربایجان

در چند ماه نخست کار دولت سیزدهم بود که قرارداد سواپ گاز ترکمنستان به آذربایجان پس از ۵ سال وقفه از سوی وزیر نفت امضا شد که در همین راستا امروز تفاهم نامه دو برابر شدن میزان سواپ گاز ترکمنستان به آذربایجان با مقامات آذری امضا می‌شود.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا ، بر اساس این قرارداد حدود ۱.۵ تا ۲ میلیارد متر مکعب گاز ترکمنستان از مسیر ایران به آذربایجان منتقل می شود و ایران بخشی از این گاز را به عنوان حق ترانزیت یا سواپ فی بر میدارد.نکته بسیار مهم در این قرارداد، عدم نیاز به مبادلات مالی برای اجرای آن است که باعث میشود اجرای قرارداد بسیار روان و بدون مشکل انجام شود.

در ادامه دیپلماسی فعال انرژی، امروز وزیر نفت که برای سخنرانی در همایش انرژی باکو و بازدید از نمایشگاه نفت و گاز جمهوری آذربایجان به این کشور سفر کرده است، تفاهم نامه دو برابر شدن میزان سواپ گاز ترکمنستان به آذربایجان را با مقامات آذری امضا خواهد کرد.

بر این اساس حجم گاز انتقالی از مسیر ایران دو برابر می شود. وزیر نفت اعلام کرده که ایران ظرفیت بالاتر بردن این میزان تا ۳ یا ۴ برابر را نیز به راحتی در اختیار دارد.

این تفاهمنامه جای پای ایران را در مسیر تبدیل شدن به هاب انرژی منطقه محکم تر می کند.

قرارداد سواپ گاز از یک سو به پایدارتر شدن شبکه گاز شمال شرق ایران کمک زیادی می‌کند و از سوی دیگر مسیر ایران را در تبدیل به های انرژی منطقه هموارتر میکند.

علاوه بر این، احیای این قرارداد پس از ۵ سال وقفه و دو برابر شدن آن در کمتر از چند ماه، در واقع باز کردن مسیر مسدود شده دیپلماسی انرژی است و امکان انعقاد قراردادهای مشابه با دیگر کشورهای منطقه را فراهم تر میکند.

 

ارسال نظر