شناسه خبر: 26380

کاهش روابط پستی به‌بهانه تحریم برخلاف اصول است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: برخی کشورها به‌بهانه تحریم و برخلاف رویه و اصول بنیادین اتحادیه جهانی پست، روابط پستی‌شان را کاهش داده‌اند یا در پرداخت و تسویه مطالبات مالی مانع ایجاد می‌کنند و اتحادیه موظف است از اینگونه اقدامات جلوگیری کند.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، عیسی زارع‌پور در اینستاگرام نوشت: در آخرین روز سفر به ژنو برای دیدار با «ماساهیکو متوکی»، دبیر کل اتحادیه جهانی پست به برن رفتم. در ابتدای این دیدار انتخاب آقای متوکی به دبیرکلی اتحادیه جهانی پست (UPU) را تبریک گفتم و سپس اقدامات شرکت ملی پست ایران در پیاده‌سازی طرح تحول و هوشمندسازی فرایندهای پستی را توضیح دادم. از نقش فعال و همکاری نزدیک شرکت ملی پست ایران با این اتحادیه در طول سال‌های گذشته گفتم و خواستار بسط بیشتر این روابط شدم.

وی ادامه‌داد: همچنین از دبیر کل خواستم تا برای رفع موانع و محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های ناعادلانه در مسیر پست بین‌الملل تلاش کند. به او یادآوری کردم که برخی کشورها به بهانه تحریم و برخلاف رویه و اصول بنیادین اتحادیه جهانی پست، روابط پستی‌شان را کاهش داده‌اند یا در پرداخت و تسویه مطالبات مالی مانع ایجاد می‌کنند و اتحادیه موظف است از این گونه اقدامات جلوگیری کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان‌کرد: متوکی هم با اشاره به خدمات مستمر پست ایران در سال‌های کرونایی بیان‌داشت که «پست ایران در ۲ سال گذشته پشتیبان کسب و کارهای فعال در ایران بود و اجازه نداد این کسب و کارها با مشکل روبه‌رو شوند.» او از نقش سازنده ایران در اتحادیه آسیا اقیانوسیه پستی تمجید و اعلام کرد که «در ماه‌های آینده سازوکارهایی برای رفع موانع پست بین‌المللی و وصول مطالبات کشورها ایجاد خواهد شد.

زارع‌پور افزود: متوکی اذعان کرد که محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها نباید شامل خدمات پستی شود. وی همچنین وعده داد که اتحادیه جهانی پست، شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران را تا هوشمندسازی کامل همراهی کند. از متوکی دعوت کردم که در نمایشگاه بین‌الملی پست که ماه اکتبر (پاییز) در ایران برگزار می‌شود حضور داشته باشد که مورد استقبال او قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: سفر کاری به سوئیس هرچند بسیار فشرده و کوتاه بود، اما بستر بسیاری از همکاری‌های مشترک بین‌المللی را هموار کرد.

به گزارش ایسنا، اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی ۲۰۲۲ (WSIS)، با شعار «فناوری اطلاعات برای رفاه، شمولیت و تاب‌آوری»، از ۲۴ اسفندماه (۱۵ مارس) تا ۱۳ خردادماه (۳ ژوئن) به‌صورت مجازی و از ۹ خردادماه (۳۰ می) لغایت ۱۳ خردادماه (۳ ژوئن) به‌ صورت حضوری در ژنو، مقر اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) برگزار شد و عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در این اجلاس شرکت کرده بود.

ارسال نظر