شناسه خبر: 26386

اعتراض انجمن فولاد به ابلاغ برنامه قطعی برق واحد های فولادی و اخطار بابت عواقب آن

با ابلاغ برنامه قطعی برق واحد های فولادی انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در نامه ای خطاب به وزیر صمت خواستار رسیدگی به این موضوع شده و قطعی برق را عاملی در راستای کاهش میزان تولید فولاد عنوان کرد.

   به گزار ش اقتصادنگار در این نامه آمده است : همانگونه که مستحضر هستید در سال 1400، فولاد ایران حدود 6 میلیون تن از برنامه هدف گذاری شده خود عقب افتاد که این امر موجب تحمیل زیان حدود 4 میلیارد دلاری به اقتصاد این صنعت گردید و عمده دلیل آن، محدودیت های انرژی در صنعت فولاد بود.

    باتوجه به اینکه عمده بار خاموشی های سال گذشته را فولاد سازان به دوش کشیدند، در سال جاری انتظار می رفت با اتخاذ تدابیر کارشناسی، محدودیت تامین برق در کشور بین همه صنایع توزیع گردد و کارخانجات فولادی کشور متحمل خسارات کمتری گردند لیکن بخشنامه های صادره از طرف شرکت های برق منطقه ای به هر یک از تولید کنندگان فولاد کشور، متاسفانه خلاف این انتظار را روایت می کند به گونه ای که تقریباً تمام کارخانجات تولید کننده فولاد به ویژه در بخش خصوصی حدود 3 ماه تعطیل خواهند شد.

   در پیگیری های انجام شده نیز اعلام می گردد این محدودیت ها با توافق وزارت صنعت، معدن و تجارت اعمال گردیده است که اگر چنین باشد جای تعجب و تاسف فراوان دارد! جای سوال اساسی است که چرا دیماند خریداری شده هر یک از کارخانجات تولیدی مبنا قرار نگرفته و میزان مصرف آن هم در شرایط رکود بازار در اسفند 1400 مبنای اعمال محدودیت قرار گرفته است؟

   علیهذا همانگونه که به خوبی واقف هستید، کاهش تولید فولاد موجب افزایش قیمت محصولات پایین دستی نظیر لوازم خانگی، لوله و پروفیل،  ساختمان و حتی خودرو می گردد. لذا با عنایت به لزوم تنظیم بازار داخلی و در عین حال توسعه صادرات فولاد کشور در شرایط تحریمی و نیاز ارزی کشور، خواهشمند است ترتیبی اتخاذ فرمایید که نسبت به اصلاح فوری محدودیت های اعمالی فوق اقدام گردد. بدیهی است همچون گذشته این انجمن آماده مشارکت در مطالعات کارشناسی به منظورمدیریت منصفانه محدودیت های جبری تامین انرژی کشور در جهت کاهش خسات وارده به تولیدکنندگان می باشد.

KHLI

ارسال نظر