شناسه خبر: 26697

تامین حدود ۲۵ درصد گاز مورد نیاز کشور از محل ذخیره سازی

شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران برای رسیدن به جایگاه شایسته در عرصه پراهمیت و استراتژیک ذخیره‌سازی گاز طبیعی، برنامه‌های متعددی را تدوین کرده است که در قالب اجرای ۱۴ طرح انجام می شود تا چشم‌انداز تامین حدود ۲۵ درصد نیاز از محل مخازن ذخیره‌سازی عینیت بخشیده شود.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از ایسنا، رضا نوشادی -مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران - با بیان این مطلب اظهار کرد: برای اجرای این طرح‌ها، برنامه‌ریزی گسترده‌ای انجام شده و با به‌کارگیری مشاوران خبره و مطالعات و ارزیابی‌های انجام شده، اکنون اغلب این میادین در مرحله تهیه اسناد مناقصه برای پیمان‌سپاری‌اند.

وی ادامه داد: از ۱۴ طرح مدنظر، اکنون ۷ طرح در حال عملیاتی و اجرایی شدن است و فرآیند مطالعه و  ارزیابی ۷ میدان دیگر نهایتا تا نیمه دوم امسال شروع می شود تا در پایان دوره پنج ساله به رقم  حدود ۲۵۰ میلیون متر مکعب تولید از محل ذخیره‌سازی برسیم.

او درباره میادین در دست توسعه توضیح داد: این ۷ طرح شامل طرح توسعه مخزن سراجه در استان قم، طرح توسعه مخزن شوریجه میدان خانگیران در استان خراسان رضوی، گنبد نمکی نصرآباد کاشان، مخزن آبی یورتشا ورامین، میدان بانکول در استان ایلام، میدان گازی مختار در استان کهگیلویه و بویراحمد و میدان گازی قزل تپه در استان گلستان است.

نوشادی همچنین درباره مخازن در دست مطالعه و برنامه‌های توسعه آتی این شرکت اظهار کرد: برای توسعه آتی میدان گازی باباقیر در استان ایلام، میدان گازی ویزنهار و هالوش در استان لرستان، میدان نار در استان بوشهر، میدان سرخون در استان هرمزگان، میدان تخلیه شده هیدروکربوری البرز و سراجه شمالی در استان قم  در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران درباره توسعه میدان سراجه گفت: فاز اول سراجه اکنون در حال بهره برداری است و  حدود ۱ میلیارد متر مکعب ظرفیت ذخیره سازی سالانه و ۱۰  میلیون متر مکعب توان برداشت روزانه در این میدان داریم.  با اجرای فاز توسعه، ظرفیت ذخیره سازی به ۱.۵ میلیارد متر مکعب و ظرفیت برداشت روزانه به ۱۵ میلیون متر مکعب می رسد.

وی درباره ویژگی خاص میادین ذخیره‌سازی توضیح داد: از هفت میدانی که هم اکنون در دست توسعه است، دو میدان هیدرو کربوری تخلیه شده است(شوریجه و سراجه) که قبلا گاز دار بوده و پس از تخلیه تبدیل به مخزن ذخیره سازی شده اند.  فاز یک این میادین قبلا انجام شده و اکنون فاز دوم آنها در دست اقدام است. اما توسعه مخزن  در یک گنبد نمکی برای اولین بار در صنعت نفت و گاز کشور و در نصرآباد کاشان انجام می شود.

نوشادی با اشاره به حجم گسترده فعالیت‌های بالادستی و توانایی شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران برای مدیریت همزمان ۱۴ طرح بزرگ گفت: شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با توجه به سال‌ها تجربیات گرانبها و تخصصی در انجام پروژه‌های عظیم، از نیروی انسانی ماهر و کارآزموده‌ برخوردار است و با بهره‌گیری از زیرساخت‌ها و شبکه گسترده مشاوران و پیمانکاران صاحب‌دانش می تواند به‌عنوان یک توسعه‌دهنده در میادین نفت و گاز نقش آفرینی کند.

طبق اعلام شرکت ملی گاز ایران، وی ادامه داد: در مذاکرات با شرکت نفت مقرر شد که در آینده شرکت مهندسی و توسعه گاز به‌عنوان یک توسعه‌دهنده قلمداد شود و زمانی که میادینی برای توسعه کاندید می شوند ما هم جزو شرکت‌هایی تلقی شویم که از توانایی مطالعات مخزن و  انجام صفر تا صد عملیات اجرایی توسعه میدان برخوردارهستیم.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با اشاره به پیشرفت‌های متخصصان داخلی در تامین تکنولوژی‌های مورد نیاز  برای اجرای طرح‌های ذخیره‌سازی گفت: در زمینه  دانش و فناوری مرتبط با صنایع نفت و گاز،  کشور ما سابقه ای بیش از ۱۰۰ سال دارد. در پروژه‌های قبلی ذخیره‌سازی (فاز یک سراجه و شوریجه) بیشتر تجهیزات پیشرفته از جمله توربوکمپرسورها وارداتی بود، اما امروز  توربین‌های گازی با تکنولوژی بسیار پیشرفته در ایران ساخته می شوند و مقرر است که در برنامه جدید حتی کمپرسورهای گازی فشار بالا هم داخلی‌سازی شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر  تجهیزات اصلی مورد نیاز در ذخیره‌سازی شامل توربوکمپرسور، ایر گس کولرها، بویلرها، مخازن تحت فشار، شیرهای کنترلی و کالای مورد نیاز حفاری، حدود  ۸۵ درصد در ایران تولید می شوند و این بسیار ارزشمند است که این حد از تکنولوژی پیشرفته را به‌طور کامل در اختیار داریم و می توانیم توسعه میادین ذخیره سازی را با استفاده از فناوری داخلی انجام دهیم.

ارسال نظر