شناسه خبر: 26711

کاهش مصرف انرژی با رنگ‌های عایق نانوی خود ترمیم‌شونده

گروهی از محققان یکی از شرکت‌های فناور رنگ‌های عایق نانو را که تاکنون وارداتی و خرید آن‌ها با دشواری‌هایی همراه بوده است، تولید و به بازار عرضه کرده‌اند و به گفته آنها استفاده از این رنگ‌ها در ساختمان‌های مسکونی و همچنین سازه‌های صنعتی موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود، ضمن آنکه از خاصیت خود ترمیم‌شوندگی برخوردار است.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از ایسنا، کاهش مصرف انرژی همیشه یکی از دغدغه‌ها برای کاربران خانگی و صنعتی بوده و یکی از راهکارها برای کاهش مصرف انرژی، استفاده از رنگ‌های عایق است. در این راستا یکی از شرکت‌های فناور رنگ‌های عایق نانو تولید و به بازار عرضه می‌کند که قابلیت کاهش مصرف انرژی را دارد.

دکتر ایمان علی‌بخشی از مدیران این شرکت با بیان اینکه این رنگ‌های عایق می‌توانند سرما و گرما را کنترل کنند، اظهار کرد: از این رو می‌توانند موجب کاهش مصرف انرژی در سازه‌های مختلف با کاربری‌های متفاوت شوند. در ساختمان‌ها می‌توان از این رنگ‌ها هم در نمای بیرونی و هم فضای داخلی استفاده کرد. در حوزه صنعتی در بخش نفت و گاز از این رنگ‌های عایق نانویی می‌توان برای کاهش مصرف انرژی در مخازن و لوله‌ها استفاده کرد.

به گفته وی این رنگ‌ها با دارا بودن خواص خودترمیمی می‌توانند بی‌نیاز از تعویض مداوم باشند و در نهایت نیازهای صنایع بالادستی را مرتفع کنند.

مدیر این شرکت، یکی از مشکلات صنعت رنگ‌های عایق را وارداتی بودن آن ذکر کرد و یادآور شد: فروش این نوع رنگ‌ها به ایران با محدودیت‌های بازرگانی مواجه است، از این رو واردات با استفاده از واسطه‌ها و افزایش شدید قیمت تمام شده محصول صورت می‌گیرد، ولی ما با توسعه این فناوری در داخل کشور، محصولی با مزیت‌های بالا و بهتر از نمونه خارجی تولید و به بازار عرضه می‌کنیم.

به نقل از ستاد نانو، علی‌بخشی با بیان اینکه این رنگ‌های عایق حرارتی، در برابر پرتوهای فرابنفش مقاومت دارند و از ویژگی‌های جالب توجهی نظیر خشک شدن سریع و امکان اجرا با ابزارهای مختلف نظیر قلمو، اسپری و غلتک برخوردار هستند، ادامه داد: محافظ برای سه محصول لاک اکریلات-یورتان آنتی‌باکتریال حاوی اجزای نانومتری، پوشش گالوانیزه سرد و لاک اکریلات-یورتان محافظت‌کننده از زیرلایه‌ها در برابر پرتوی فرابنفش موفق به دریافت گواهی نانومقیاس شدیم و همچنین برای گرافن اکسید، گواهی نانومقیاس آزمایشی دریافت کردیم.

ارسال نظر