شناسه خبر: 26730

بازار جهانی کود متحول شد

ذخایر کود با اجتناب کشاورزان از قیمت‌های بالا افزایش می‌یابد و نگرانی‌های برداشت را کاهش می‌دهد.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل ازایسنا، کمبود کود که بخش کشاورزی را به آشفتگی کشاند و هزینه‌های موادغذایی را در سطح جهانی بالا برد، ممکن است در حال محو شدن باشد.

محصولات زراعی در سراسر جهان به مواد مغذی روسیه، یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان، وابسته هستند و تهاجم به اوکراین در ماه‌های پیش، بازارهای مواد شیمیایی حیاتی را به هم ریخت. در نهایت، قیمت‌ها به قدری بالا رفت که کشاورزان خرید را متوقف کردند و اکنون بازار متحول شده است. به گفته افراد مطلع، کشتی‌ها در انتظار تخلیه هستند و شرکت‌ها در تلاش برای کاهش ذخایر در بنادر و انبارها هستند.

در برزیل، انبارها به حداکثر ظرفیت نزدیک می‌شوند زیرا کشاورزان شرط می‌بندند که قیمت‌ها به مراتب کاهش پیدا کند. در همین حال، نگرانی‌ها مبنی بر اینکه عرضه کود از روسیه به طور کامل قطع شود، برطرف نشده است.

 بر اساس داده‌های محموله‌های ردیابی شده توسط بلومبرگ، فروش کودهای روسیه از تحریم‌های اعمال‌شده توسط ایالات‌متحده و اتحادیه اروپا در پاسخ به جنگ اوکراین معاف است و برخی محموله‌ها در حال ورود به ایالات‌متحده هستند. دولت ایالات‌متحده شرکت‌های کشاورزی و کشتیرانی را به خرید و حمل کودهای بیشتر از روسیه تشویق می‌کند.

قیمت کودهای عمده فروشی پس از صعود به بالاترین سطح چند ساله در حال کاهش است. به گزارش گرین مارکتز، قیمت‌های آمریکای شمالی پایین‌ترین قیمت از ژانویه هستند و شاخص این قاره از زمان ثبت رکورد در اواخر مارس ۳۵ درصد کاهش یافته است. کشاورزان همچنان منتظر قیمت‌های پایین‌تر هستند زیرا غلات روند صعودی را طی می‌کند و آربیتراژ تاخیر در خرید مواد مغذی را افزایش می‌دهد.

شاخص قیمت هفتگی کود در بازار سبز  آمریکای شمالی در این هفته ۴ درصد کاهش یافت و کاهش ۳ درصدی هفته گذشته را تشدید کرد. کاهش قیمت کود، در صورت ادامه، ممکن است برخی از نگرانی‌ها را کاهش دهد که کشاورزان از مصرف مواد مغذی مصنوعی اجتناب می‌کنند تا در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنند و عملکرد محصول را کاهش دهند و تورم مواد غذایی و گرسنگی را در بخش‌هایی از جهان بدتر کنند. با این حال، هنوز خیلی زود است که بگوییم در صورت ادامه جنگ در اوکراین در دوره‌ای که تقاضا به صورت فصلی بالاتر می‌رود، قیمت‌ها دوباره باز خواهند گشت یا خیر.

بر اساس گزارش بلومبرگ، الکسیس ماکسول، تحلیلگر گرین مارکتز گفت: قیمت کودها در فصل بهار کاهش یافت زیرا کاشت تاخیری، عرضه فراوان و قیمت‌های تقریبا بی‌سابقه در هر تن باعث شد کشاورزان از مصرف کود اجتناب کنند.

ارسال نظر