شناسه خبر: 26731

نرخ ارز مدنظر صادرکنندگان چیست؟

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران می‌گوید اصلی‌ترین خواسته فعالان اقتصادی بخش خصوصی در سال‌های گذشته ایجاد ثبات در نرخ ارز بوده است.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از ایسنا  محمد لاهوتی اظهار کرد: در سال‌های گذشته این تلقی به وجود آمده که هر بار نرخ ارز صعودی می‌شود و به کانال‌های بالاتری راه پیدا می‌کند، این موضوع به نفع صادرکنندگان شده و آنها از این اتفاق استقبال می‌کنند. حقیقت ماجرا اما این است که شاید این اتفاقات در کوتاه مدت تفاوت‌هایی را ایجاد کند اما برای تولیدکنندگانی که نگاه بلندمدت دارند قطعا شرایط متفاوت است.

وی با اشاره به تغییراتی که در قیمت تمام شده تولیدات پس از تغییر قیمت ارز به وجود می‌آید، تصریح کرد: اگر بنا باشد یک صادرکننده تنها یک بار قصد فروش بین المللی محصولات خود را داشته باشد، آنگاه می‌توان این طور گفت که بالا رفتن نرخ ارز به نفع او تمام شده است اما باید در نظر داشت که اساسا فعالیت صادراتی، یک فعالیت بلندمدت بوده و موضوعات مختلفی بر روی آن تاثیر می‌گذارد.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران ادامه داد: وقتی قیمت ارز بالا برود، قطعا تاثیر خود را بر قیمت مواد اولیه و هزینه‌های جاری تولید نیز نشان خواهد داد و در چنین شرایطی برای صادرات مجدد کالاها، صادرکنندگان نیز با افزایش هزینه‌ها مواجه می‌شوند. به این ترتیب همانطور که پیشتر نیز بارها اعلام کرده‌ایم، ثبات در نرخ ارز و امکان پذیر شدن برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری‌های آینده، اصلی‌ترین موضوعی است که صادرکنندگان به آن احتیاج دارند.

لاهوتی با اشاره به تغییرات مثبتی که برای صادرات در دولت سیزدهم به وجود آمده، تشریح کرد: خوشبختانه به نگاه مثبتی که تیم اقتصادی دولت جدید به صادرات داشته، ما شاهد آن بوده‌ایم که برخی از موانع داخلی که برای توسعه صادرات ایران به وجود آمده بود برطرف شده و روند مثبت صادراتی اخیر نیز ریشه در همین اقدامات مثبت دارد.

وی افزود: در صورتی که دولت پس از تلاش برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، به سمت نزدیک کردن نرخ سامانه نیما و بازار آزاد حرکت کند و فاصله قیمتی در میان این دو بازار را کم کرده یا از بین ببرد، می‌توان انتظار داشت که وضعیت صادراتی ایران، بهبودی تازه را نیز تجربه کند.

ارسال نظر