شناسه خبر: 27040

اقتصاد ایالات‌متحده در مسیر سقوط

دولت آمریکا رشد اقتصادی را با کاهش جزئی نسبت به تخمین قبلی خود برای سه ماهه ژانویه تا مارس گزارش کرد. در این اعلامیه آمده که رشد اقتصادی ایالات‌متحده با سرعت سالانه ۱.۶ درصد در سه ماه اول سال کاهش یافته است.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از ایسنا و به نقل از بیزنس، این اولین کاهش در تولید ناخالص داخلی از سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰، در اعماق رکود کووید-۱۹ بود و به دنبال رشد قوی ۶.۹ درصدی در سه ماه پایانی سال ۲۰۲۱ است. همچنین تورم در بالاترین حد در ۴۰ سال گذشته و اعتماد مصرف کننده در حال کاهش است.

ماه گذشته، وزارت بازرگانی رشد تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول را ۱.۵ درصد تعیین کرده بود اما در سومین و آخرین برآورد خود اعلام کرد که هزینه‌های مصرف کننده که حدود دو سوم تولید اقتصادی را تشکیل می‌دهد به‌طور قابل‌توجهی ضعیف‌تر از آنچه قبلا محاسبه شده بود (به جای ۳.۱ درصد که در ماه مه تخمین زده بود) و با سرعت ۱.۸ درصد سالانه رشد کرد.

این تا حدی با تجدید نظر در محاسبه موجودی‌های تجاری جبران شد.

با این حال، عدد منفی تولید ناخالص داخلی احتمالا نشانه شروع رکود نیست و اقتصاددانان انتظار دارند که رشد در اواخر امسال از سر گرفته شود.

ریزش سه ماهه اول چیز زیادی در مورد سلامت اساسی اقتصاد نمی‌گوید و کسری تجاری بیشتر که منعکس کننده تمایلات آمریکایی‌ها برای کالاها و خدمات خارجی است  ۳.۲ درصد از تغییر تولید ناخالص داخلی ژانویه تا مارس کاسته است.

ارسال نظر