شناسه خبر: 27079

ضعف در رشد کارخانه‌ها و افزایش رکود جهانی

تولید کارخانه‌های منطقه یورو در ماه ژوئن برای اولین‌بار در دو سال گذشته کاهش یافت.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از ایسنا، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که رشد جهانی کارخانه‌ها در ماه ژوئن متوقف شد زیرا قیمت‌های بالاتر و چشم‌انداز اقتصادی تیره‌تر مصرف‌کنندگان را نسبت به خرید محتاط کرد، در حالی که قرنطینه‌های سختگیرانه کووید- ۱۹ چین و حمله روسیه به اوکراین بر اختلالات زنجیره تامین افزوده است.

خطر کند شدن رشد اقتصادی در اروپا و ایالات‌متحده ترس از رکود جهانی را تقویت کرده و نگرانی‌های بازار افزایش یافته است که افزایش تهاجمی نرخ بهره ایالات‌متحده برای مقابله با تورم فزاینده این کشور را به سمت رکود سوق داده و تقاضای جهانی را کاهش می‌دهد.

استفان اینس از مدیریت دارایی SPI گفت: بین بانک‌های مرکزی که برای مقابله با تورم تلاش می‌کنند و ترس‌های فزاینده، مطلقا هیچ راهی برای فرود نرم اقتصاد جهانی نیست. تولیدات صنعتی منطقه یورو در ماه گذشته برای اولین‌بار از زمان موج اولیه همه‌گیری دو سال پیش کاهش یافت. شاخص نهایی مدیران خرید (PMI) در ماه ژوئن از ۵۴.۶ در ماه می به ۵۲.۱ کاهش یافت که پایین‌ترین میزان از آگوست ۲۰۲۰ است.

کریس ویلیامسون، اقتصاددان ارشد تجاری در اس اند پی گلوبال گفت: تولیدات منطقه یورو در ماه ژوئن به سمت کاهش حرکت کرده و تولید برای اولین‌بار طی دو سال اخیر در بحبوحه کاهش شدید تقاضا کاهش یافته است. تقاضا در حال حاضر ضعیف شده است زیرا شرکت‌ها گزارش می‌دهند که مشتریان در رابطه با هزینه‌ها به دلیل افزایش قیمت‌ها و چشم‌انداز اقتصادی نامشخص محتاط‌تر رشد می‌کنند.

در همین حال، فعالیت صنعتی آسیا کاهش یافته زیرا اختلالات عرضه ناشی از قرنطینه کووید-۱۹ چین بسیاری از شرکت‌ها را تحت تاثیر قرار داده است. بررسی‌ها نشان داد که فعالیت کارخانه‌های چین در ماه ژوئن بهبود یافته است، اگرچه کاهش رشد در ژاپن و کره جنوبی و همچنین انقباض در تایوان، فشار ناشی از اختلالات عرضه، افزایش هزینه‌ها و کمبود مداوم مواد را برجسته کرد.

فعالیت تولیدی چین در ماه ژوئن به بیشترین سرعت خود در ۱۳ ماه گذشته افزایش یافت زیرا لغو قرنطینه‌های کووید باعث شد کارخانه‌ها برای پاسخگویی به تقاضا به رقابت بپردازند.

با این حال، سخت‌تر شدن سیاست‌ها در سایر اقتصادهایی که با فشارهای داغ قیمت مصرف‌کننده مواجه هستند، ترس از رکود اقتصادی جهانی را برانگیخته و بازارهای مالی را متزلزل کرده است. این امید وجود دارد که اقتصاد چین پس از یک دوره ضعف بهبود یابد اما اکنون خطر کندی رشد اقتصاد آمریکا و اروپا وجود دارد.

ارسال نظر