شناسه خبر: 27150

مشاغل آینده، بازار کار را متحول خواهد کرد

یک کارشناس بازار کار، ظهور مشاغل جدید در آینده را به زیان بازار کار ندانست. وی با انتقاد از خام فروشی منابع کشور، فرآوری محصولات را مقدمه ایجاد مشاغل جدید و دانش‌بنیان و اشتغال فارغ التحصیلان در کشور عنوان کرد.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، حمید حاج اسماعیلی، درباره ترسیم چشم انداز مشاغل آینده در ایران و منسوخ شدن برخی مشاغل با روی کار آمدن مشاغل نوظهور اظهار کرد: تجربه کشورهای توسعه یافته نشان داده است که این مشاغل آسیب پذیر نیست و ظرفیت مشاغل را کاهش نمی دهد بلکه استفاده از تکنولوژی می تواند دریچه های جدیدی را به سوی بازار کار باز کند، یعنی به قدری فضای بکر و پر ظرفیت در تکنولوژی های جدید برای تعاریف مشاغل هست که می تواند تا چند برابر شغل های سنتی که ممکن است در این تغییر و تحول از بین بروند را جبران کند.

وی درباره پیامد جایگزینی ماشین به جای انسان در مشاغل و بنگاه‌ها با ظهور مشاغل جدید، گفت:معتقدم متناسب با شرایط و تغییر تکنولوژی که موجب توسعه بازار کار و بالا رفتن بهره وری می شود، می توان مشاغل جدید هم تعریف کرد؛ یعنی در مشاغل آینده، نیروهای کار به جای کار یدی، پشت سیستم می نشینند و از طریق اتصال به دنیای مجازی یا تکنولوژی آن کار را انجام می دهند چرا که برای فعالیت‌هایی که با ماشین و تکنولوژی روز انجام می‌شود افرادی به عنوان اپراتور، طراح و برنامه ریز در مجموعه ها باید حضور داشته باشند یا افرادی که کار پشتیبانی نرم افزارها و مدیریت ها را انجام می دهند

حاج اسماعیلی تاکید کرد: این جابجایی ها نه تنها باعث کاهش نمی شودبلکه پوشش گسترده تری ایجاد می کند که مشاغل نوآورانه تر و به روزتر شوند.

این کارشناس بازار کار در پاسخ به این پرسش که آیا مشاغل سنتی با ظهور مشاغل نوین می تواند به شکل بروزتری دنبال شود؟ اظهار کرد:بازار کار ایران سنتی است و باعث شده نتوانیم از منابع داخلی به خوبی استفاده کنیم و دلیل خام فروشی منابع این بودن که مسئولان به وظایف خود برای تغییر و تحول و استفاده از تکنولوژی عمل نکردند.

به گفته حاج اسماعیلی، اگر فراوری صورت بگیرد، زمینه جدیدی برای آغاز مشاغل جدید خواهد بود و اکثر افراد دانش‌آموخته و تحصیلکرده در این بخشها شاغل می شوند و بسیاری از این شغل ها می تواند در بستر مشاغل دانش بنیان شکل بگیرد.

 

ارسال نظر