شناسه خبر: 27239

قابلیت امنیتی جدید اپل علیه جاسوس افزارها

شرکت اپل قصد دارد قابلیت جدیدی به نام "حالت قفل" (Lockdown Mode) را پاییز امسال عرضه کند که لایه جدیدی از حفاظت در برابر حملات هک پیشرفته برای کاربران فراهم می کند.

به گزارش  اقتصادنگار به نقل از ایسنا، این اقدام اپل به دنبال بهره برداری دو شرکت اسرائیلی از حفره های امنیتی نرم افزار این شرکت آمریکایی برای رخنه به آیفونهای اهدافشان بدون نیاز به کلیک یا فشردن هیچ دکمه ای، صورت می گیرد. شرکت اپل از گروه NSO که سازنده جاسوس افزار پگاسوس با قابلیت انجام چنین حملاتی است، شکایت کرده است. این شرکت اسرائیلی در لیست سیاه تجاری آمریکا قرار گرفته است.

قابلیت "حالت قفل"، پاییز امسال برای آیفونها، آی پدها و رایانه های مک عرضه خواهد شد و فعال کردن آن، اکثر ضمیمه هایی که به اپلیکیشن مسیج آیفون ارسال می شود، را مسدود می کند. محققان امنیتی بر این باورند که گروه NSO از یک حفره امنیتی مربوط به این اپلیکیشن بهره برداری کرده است. حالت جدید، اتصالهای غیرمعمول به آیفونهایی که در حالت قفل هستند را مسدود خواهد کرد. شرکت اسرائیلی سلبریت از چنین اتصالات دستی برای دسترسی به آیفون استفاده کرده است.

نمایندگان اپل می گویند بر این باورند حملات پیشرفته ای که این قابلیت جدید برای مبارزه با آنها طراحی شده است و تکنیکهای هک، "زیرو کلیک" نامیده می شوند، همچنان نادر هستند و اکثر کاربران نیازی به فعال کردن قابلیت جدید ندارند.

شرکتهای جاسوس افزار مدعی هستند فناوری بسیار پیشرفته خود را برای کمک به دولتها برای مبارزه با تهدیدهای امنیت ملی می فروشند. اما یافته های گروههای مدافع حقوق بشر و روزنامه نگاران نشان داده است که این جاسوس افزارها برای حمله به جامعه مدنی، سرکوب مخالفان سیاسی و مداخله در انتخابات استفاده می شوند.

بر اساس گزارش رویترز، برای کمک به تقویت قابلیت امنیتی جدید، اپل اعلام کرده است برای هر حفره امنیتی که محققان بتوانند در این قابلیت شناسایی کنند، دو میلیون دلار پرداخت می کنند که بالاترین پاداش کشف باگ در این صنعت محسوب می شود.

 

ارسال نظر