شناسه خبر: 27249

کشف نفتی جدید روسیه در قطب شمال

شرکت دولتی روس نفت کشف ذخایر نفت به میزان ۸۲ میلیون تن در دریای پچورا در منطقه آرکتیک را تایید کرد.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، روس نفت این میدان نفتی را در جریان عملیات حفاری در منطقه مدینسکو واراندیسکی کشف کرد و اکتشاف نفتی جدید را نشان دهنده پتانسیل نفتی قابل توجه استان تیمان-پچورا توصیف کرده است.

طبق گزارش پایگاه خبری آر تی روسیه، روس نفت در ۲۸ مجوز فراساحلی در منطقه آرکتیک که هشت مورد در دریای پچورا هستند، منافع بزرگی دارد.

این کشف نفتی جدید در حالی صورت گرفت که ایگور سچین، مدیرعامل روس نفت و از یاران نزدیک ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در یک کنفرانس اقتصادی، تحریمهای غربی را غیرقانونی خواند.

روس نفت اواسط ماه ژوئن اعلام کرد پروژه نفتی وستوک در آرکتیک را ادامه خواهد داد. سچین این پروژه را تنها پروژه ای در جهان خوانده که می تواند تاثیر باثباتی در بازار نفت داشته باشد. وستوک تا سال ۲۰۳۳ سالانه ۱۱۵ میلیون تن نفت تولید خواهد کرد و حجم نفت تولید شده در این پروژه معادل ۲۰ درصد از کل تولید نفت روسیه در سال ۲۰۲۱ است.

شرکت بازرگانی کالای ترافیگورا ماه میلادی گذشته اعلام کرد قصد دارد ۱۰ درصد سهم خود در پروژه نفتی وستوک را بفروشد و به موج مهاجرت شرکتهای انرژی غربی بزرگی مانند بریتیش پترولیوم و شل از پروژه‌های روسی پیوست که در واکنش به جنگ در اوکراین صورت گرفته است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، پروژه‌های انرژی روسیه در پی خروج شرکت‌های بین‌المللی در بحبوحه تحریم‌های دولتی و تحریم‌های خودخواسته، با فشار لجستیکی و فناوری کم سابقه‌ای روبرو شده‌اند.

تحلیلگران غربی می‌گویند به دلیل تحریمها، روسیه فناوری لازم برای افزایش تولید نفت را ندارد اما سچین چنین عقیده ای را رد کرد و گفت: ما از دانش، تجربه و توانایی لازم برخورداریم و در این نوع پروژه ها، ۹۸ درصد از فناوری در روسیه تولید شده است.

 

ارسال نظر