شناسه خبر: 27337

تشکیل کارگروه اقتصادی مشترک ایران و صربستان

رئیس سازمان توسعه تجارت در جریان سفر خود به صربستان، از فراهم شدن مقدمات تشکیل کارگروه اقتصادی مشترک میان دو کشور خبر داد.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، علیرضا پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت که در راس هیأتی تجاری به بلگراد سفر کرده است، با نیکلا سلاکوویچ، وزیر امور خارجه صربستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار که در ساختمان وزارت امورخارجه صربستان برگزار شد، نیکلا سلاکوویچ به سابقه ۸۵ ساله ارتباطات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ۲ کشور اشاره کرد و این موضوع را از نقاط مثبت روابط ۲ کشور خواند.

وی با اشاره به تماس تلفنی چند باره روسای جمهور دو کشور و سفر خود به تهران در چند ماه گذشته، از تبدیل صربستان به عنوان دروازه ورود محصولات ایرانی به اروپا استقبال کرد و گفت: اکنون که مشکلات بانکی میان ۲ کشور حل شده، بهترین زمان برای گسترش روابط و تشکیل کمیسیون مشترک است.

نیکلا سلاکوویچ - وزیر امور خارجه صربستان - روابط با ایران را یک پله بالاتر از روابط با سایر کشورها خواند و گفت: با صحبت‌هایی که امروز شد، باید مقدمات دیدار روسای جمهور دو کشور را فراهم کنیم.

در ادامه این دیدار علیرضا پیمان پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت نیز تاکید رئیس جمهوری را بر گسترش روابط با کشورهای دوست و مستقل خواند و گفت: پیشنهاد می‌کنیم تا یک کارگروه برای همکاری در پروژهای مشترک اقتصادی و تجاری شکل گیرد و ساختار آن تعریف شود.

وی ادامه داد: این کارگروه می‌تواند ذیل کمیسیون مشترک تشکیل شود. همچنین برای نیل به اهداف تجاری در چارچوب برنامه کمی، هدف‌گذاری‌های ۴ ساله قابل اندازه‌گیری شود.

در پایان این نشست طرفین بر تشکیل کارگروه مشترک توافق کردند و مقرر شد تا ظرف مدت ۱۰ روز ساختار این کارگروه از طرف ایران آماده و به صورت متن پیشنهادی به طرف صرب ارائه شود.

 

ارسال نظر