شناسه خبر: 27368

قالیباف: تسهیل صدور روادید برای بازرگانان ایرانی و توریسم در اولویت باشد

رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار با رییس مجلس سنای ازبکستان باید موضوع تسهیل صدور روادید برای رانندگان،‌ تجار و توریسم در اولویت قرار گیرد.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف در ادامه سفر به ازبکستان با حضور در مجلس سنا این کشور، دیدار دوجانبه‌ای با تنزیله ناربای آوا رئیس مجلس سنای این کشور داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این دیدار دوجانبه گفت: بیش از ۳۰ سال است که ارتباطات رسمی بین ایران و ازبکستان وجود دارد منتها به هر دلیلی ارتباطات عمیقی بین پارلمان‌ها وجود نداشته است؛ لذا توقع می‌رود که این ارتباطات بیشتر شود.

وی با ابراز خشنودی از سفر به ازبکستان، به سفر دو ماه آینده رئیس جمهور کشورمان به ازبکستان برای شرکت در اجلاس شانگهای اشاره و اظهار کرد:‌ همه این اتفاقات نشان می‌دهد که رخداد جدید در روابط ایران با ازبکستان در حال شکل‌گیری است و پارلمان‌های ایران و ازبکستان می‌توانند این روابط را ارتقا دهند. 

وی تاکید کرد: البته که لازم است در ادامه راه وارتقاء همکاری‌ها، روابط تجاری بین دو کشور از ۵۰۰ میلیون دلار به دو میلیارد دلار افزایش یابد. 

قالیباف با بیان اینکه تلاش می‌کنیم همکاری‌های نزدیکی در حوزه پارلمانی و اقتصادی داشته باشیم، افزود: همکاری‌های پارلمانی می‌تواند بسیار موثر باشد. ایران و ازبکستان می‌توانند برای امنیت و ثبات منطقه و آسیای میانه همکاری نزدیک داشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به شرایط سخت کردم‌ افغانستان تأکید کرد که موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران تشکیل یک دولت فراگیر با حضور همه گروه‌ها در افغانستان است تا شاهد برقرار صلح در این کشور و منطقه باشیم.

وی همچنین تأکید کرد که باید موضوع تسهیل در صدور روادید برای رانندگان،‌ تجار و توریسم در اولویت قرار گیرد. 

 

تشکیل دولت فراگیر در افغانستان ضروری است

به گزارش ایسنا، تنزیله ناروای آوا رئیس مجلس سنا ازبکستان با ابراز خشنودی از سفر هیئت پارلمانی ایران به ازبکستان و سفر رئیس جمهور کشورمان در آینده نزدیک به این کشور گفت: ازبکستان و ایران باید با یکدیگر همکاری کنند و می‌توانیم برای توسعه روابط دو کشور در حوزه‌های اقتصادی، بازرگانی، حمل و نقل به یکدیگر کمک کنیم. در نظر دارم زمینه‌های جدید همکاری برای خود ایجاد کنیم که در این راستا وظایف گروه دوست و پارلمانی ایران و ازبکستان بسیار مهم است.

 رئیس مجلس سنا ازبکستان درباره موضوع افغانستان با بیان اینکه ما از صحبت‌های شما درباره افغانستان  حمایت می‌کنیم، ضمن تاکید بر لزوم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان گفت: لازم است در این دولت همه گروه‌های اجتماعی و سیاسی افغانستان حضور داشته باشند. 

قالیباف: تسهیل صدور روادید برای بازرگانان ایرانی و توریسم در اولویت باشد

رئیس مجلس سنا ازبکستان با تأکید بر لزوم تبادل تجربه بین ایران و ازبکستان با وجود اشتراکات فرهنگی بین دو کشور گفت: باید حجم تبادلات تجاری بین دو کشور افزایش پیدا کند و ما در این زمینه همکاری‌ های را  در نظر داریم. مجلس ازبکستان طرفدار گسترش روابط با ایران است و آمادگی داریم که به سمت توسعه روابط گام برداریم.

به گزارش ایسنا، بعد از نشست دوجانبه، قالیباف به همراه هیئت پارلمانی و رئیس مجلس سنای ازبکستان از محل برگزاری جلسات مجلس سنای ازبکستان بازدید کرد.

ارسال نظر