شناسه خبر: 27419

ترکیه برای خرید گاز طبیعی مایع وام گرفت

شرکت گاز دولتی ترکیه از دویچه بانک، وامی به مبلغ ۹۲۵ میلیون یورو (۹۲۹ میلیون دلار) برای تامین مالی خرید گاز طبیعی مایع (LNG) دریافت می‌کند.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، این وام سه ساله به شرکت گاز دولتی ترکیه (بوتاس) امکان می‌دهد از صادرکنندگان LNG در ۱۰ کشور از جمله آمریکا، الجزایر و قطر LNG خریداری کند. این وام توسط دولت ترکیه ضمانت شده و میزان آن ممکن است در آینده افزایش پیدا کند.

این توافق وام، نخستین وام بین‌المللی شرکت بوتاس برای واردات LNG است و اگرچه تنها بخش کوچکی از مصرف گاز ترکیه را تامین مالی می‌کند اما راه را برای توافقهای مشابه هموار کرده و به بوتاس امکان می‌دهد منابع عرضه خود را از صادرکنندگانی مانند روسیه و ایران، متنوع کند.

این وام در شرایط خطیری برای بوتاس، دریافت می‌شود. این شرکت ترکیه‌ای از افزایش قیمتهای گاز تحت فشار قرار گرفته و تلاش می‌کند این افزایش هزینه را به مصرف کنندگان منتقل کند اما مقامات ترکیه پیش از رسیدن سال انتخاباتی، در تلاش برای کنترل نرخ تورم هستند که به بالاترین رکورد ۲۴ سال اخیر صعود کرده است.

دولت ترکیه در سه ماهه نخست سال میلادی جاری، نقدینگی بیشتری به بوتاس در مقایسه با کل سال ۲۰۲۱ تزریق کرد تا این شرکت را سر پا نگه دارد. این شرکت بزرگترین دریافت کننده فروش ۱۸ میلیارد دلار ارز از سوی بانک مرکزی ترکیه به شرکتهای دولتی در نیمه اول امسال بوده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، بوتاس از این وام برای خرید LNG از صادرکنندگان در آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، سوئیس، سنگاپور و انگلیس استفاده می‌کند.

 

ارسال نظر