شناسه خبر: 27736

رشد محتاطانه سهم‌های آسیایی

سهام‌ آسیایی روز پنج‌شنبه رشد محتاطانه‌ای داشتند زیرا سرمایه‌گذاران از کاهش احتمالی سرعت افزایش نرخ بهره آمریکا، آرامش بازارهای اوراق قرضه و کاهش ارزش دلار به پایین‌ترین سطح سه هفته‌ای در برابر ین آگاه شدند.

به گزارش اقتصادنگار و به نقل از استاک، همان‌طور که انتظار می‌رفت، فدرال رزرو ایالات‌متحده نرخ بهره را ۷۵ واحد پایه یعنی ۲.۲۵ تا ۲.۵ درصد افزایش داد.

الیوت کلارک، اقتصاددان ارشد در وست پک (Westpac) می‌گوید: «فدرال رزرو دیگر احساس نمی‌کند از منحنی عقب مانده است و اکنون می‌تواند مناسب بودن سیاست «جلسه به جلسه» را ارزیابی کند البته به این معنی نیست که چرخه افزایش نرخ کامل شده یا حتی یک مکث در راه است اما به نظر می‌رسد خطرات از تغییر جهت به سمت بالا به سمت نزول در حال گذار هستند».

بازار آتی همچنان ۱۰۰ واحد کاهش بیشتر قیمت تا پایان سال دارد اما حاکی از کاهش حدود ۵۰ واحدی نرخ بهره در سال ۲۰۲۳ است.

تنها اشاره به یک نرخ بهره فدرال رزرو کمتر کافی بود تا گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا-اقیانوسیه ام اس سی آی در خارج از ژاپن ۰.۵ درصد افزایش یابد.

نیکی ژاپن ۰.۳ درصد و سهام کره جنوبی ۰.۹ درصد افزایش یافت و تراشه‌های آبی چینی ۰.۶ درصد محکم شدند. معاملات آتی یورو استاکس ۵۰ به میزان  ۰.۶درصد و آتی FTSE به میزان ۰.۰۲ درصد افزایش یافتند.

با این حال، سهام چندین شرکت بزرگ فناوری ایالات‌متحده از جمله متا کاهش یافت زیرا نتایج و چشم‌اندازهای سه ماهه ضعیف و حاکی ترس از رکود بود.

به این ترتیب، معاملات آتی نزدک ۰.۴ درصد کاهش یافت و در روز چهارشنبه از بیشترین سود روزانه خود از آوریل ۲۰۲۰ برخوردار شد، در حالی که معاملات آتی اس اند پی ۵۰۰ به میزان۰.۲ درصد کاهش یافت.

اکنون توجه به داده‌های مربوط به تولید ناخالص داخلی ایالات‌متحده برای سه ماهه دوم معطوف شده است و رقم منفی دیگر با تعریف فنی رکود مطابقت دارد، اگرچه ایالات‌متحده روش خاص خود را برای تصمیم‌گیری در مورد آن دارد.

پیش‌بینی‌های متوسط ‌برای رشد ۰.۵ درصدی است اما برآورد فدرال رزرو آتلانتا از تولید ناخالص داخلی کاهش ۱.۲ درصدی است.

در بازارهای اوراق قرضه، بازدهی خزانه‌داری دو ساله پس از افت ۶ واحدی در پی نشست فدرال رزرو، در ۲.۹۹۰ درصد ثابت ماند.

اگر چه منحنی بازده اندکی تندتر شد اما بیشتر آن معکوس باقی ماند و این نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران معتقدند سخت‌تر شدن سیاست‌ها منجر به رکود اقتصادی و کاهش تورم می‌شود.

تحلیلگران  جی پی مورگان در یادداشتی می‌گویند: «در حالی که بانک‌های مرکزی همچنان در مسیر ادامه انقباضات در سال جاری هستند، این احتمال وجود دارد که سریع‌ترین سرعت افزایش نرخ بهره را پشت سر بگذاریم».

کاهش قیمت کالاها، به ویژه بدون احتساب گاز طبیعی اروپا، باید مقداری تورم را کاهش دهد و اقتصاد جهانی خارج از چین در حال کاهش است.

در ارزها، شاخص دلار با از دست دادن ۰.۷ درصدی یک شبه با بهبود احساسات ریسک، به ۱۰۶.۲۱۰ کاهش یافت. همچنین با کاهش ۰.۹ درصدی ین ژاپن به ۱۳۵.۲۷ رسید.

یورو در حوالی ۱.۰۲۱۰ دلار در نوسان بود و یک شبه ۰.۹ درصد جهش کرد اما با مقاومت ۱.۰۲۷۸ دلاری مواجه شد.

ارز واحد هنوز یک بحران انرژی برای مقابله دارد زیرا صندوق بین‌المللی پول هشدار داد که قطع کامل گاز روسیه به اروپا تا پایان سال ممکن است به رشد اقتصادی تقریبا صفر در سال آینده منجر شود.

روسیه در این هفته گاز کمتری به اروپا تحویل و نسبت به کاهش بیشتر در آینده هشدار داده است بنابراین قیمت گاز و نفت را در سطح جهانی افزایش می‌دهد. کاهش ذخایر نفت خام و افزایش تقاضای بنزین در ایالات‌متحده نیز از قیمت‌ها حمایت کرد.

هر بشکه نفت خام آمریکا ۱.۵۳ دلار دیگر افزایش یافت و به ۹۸.۷۹ دلار در هر بشکه رسید که به معنای ۲.۴ درصد افزایش است و برنت ۱.۴۰ دلار به ۱۰۸.۰۲ دلار رسید.

 

 

ارسال نظر