شناسه خبر: 27754

پایان بازگشت حجاج ایرانی به کشور با ۱۱۵ پرواز/ تاخیر ۱۱ ساعته در روز آخر

مسئول عملیات حج شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران اعلام کرد که تاکنون ۲۸ هزار و ۳۵۶ حاجی به کشور بازگشتند که میانگین تأخیر پروازها تا کنون حدود ۵۵ دقیقه بوده است.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، غلامرضا رستمیان، در این باره اظهار کرد: تا کنون ۲۸ هزار و ۳۵۶ حاجی در قالب ۱۱۵ پرواز از ۱۷ فرودگاه، به کشور بازگشتند که به صورت میانگین در این پروازها ۵۵ دقیقه تأخیر داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه پروازهای بازگشت حجاج از ۲۳ تیر ماه آغاز شد و تا دیروز هفتم مرداد ماه ادامه داشت، افزود: پروازهای بازگشت حجاج از فرودگاه‌های اردبیل، اصفهان، ارومیه، اهواز، بندرعباس، بوشهر، بیرجند، تبریز، ساری، شیراز، کرمان، گرگان، مشهد، یزد، زاهدان، زنجان، همدان و امام خمینی (ره) انجام شده است. و آخرین پرواز فردا ساعت چهار بامداد در فرودگاه امام خمینی (ره) انجام خواهد شد. همچنین حجاج ایرانی تاکنون یک میلیون و  ۴۷ هزار و ۶۳۲ کیلوگرم بار همراه داشته‌اند که به صورت میانگین در هر پرواز ۹۱۰۹ کیلوگرم بار وجود داشته و هر حاجی با خود حدود ۳۶ کیلوگرم بار به صورت میانگین آورده‌ است.

مسئول عملیات حج شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران ادامه داد: در این میان ۶۸ پرواز از جده و ۴۷ پرواز از مدینه انجام شد. تاخیر پروازها تا روزهای گذشته در حدود ۳۰ دقیقه بود اما دیروز پروازهایی با نقص فنی و تاخیرهای بسیار طولانی در حدود ۱۱ ساعت مواجه شدند و به همین دلیل میانگین تاخیرها افزایش پیدا کرد.

رستمیان درباره پروتکل‌های درنظر گرفته شده برای حجاج ایرانی اینگونه توضیح داد: ناظران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در همه فرودگاه‌های کشور مستقر هستند و غربالگری و تب سنجی زائران در ورودی فرودگاه‌ها انجام می‌شود. در این میان برخی از حجاج خودشان بیماری یا علائم‌شان را اظهار می‌کنند و مدیران کاروان‌ها نیز به محض مشاهده علائم در هر یک از حجاج آن را به اطلاع ناظران بهداشتی می‌رساند. البته با وجود بروز علائمی از حاجیان وضعیت حادی در این زمینه وجود ندارد.

وی گفت: آخرین پرواز حج جمعه هفتم مرداد ماه قرار بود ساعت۱۳:۵۰ در فرودگاه زاهدان انجام شود اما این هواپیما با سه ساعت و ۳۵ دقیقه تاخیر به دلیل نقص فنی در هواپیما و تاخیر در ورود به مدینه، حاجیان را به کشور وارد کرد.

 

ارسال نظر