شناسه خبر: 27794

تشکیل کانون زنجیره ارزش سیلیکون با هدف کاهش وابستگی

با حضور ۴۰ مجموعه فعال صنعتی و علمی، با هدف تکمیل زنجیره ارزش سیلیکون، کانون مشترکی در این حوزه تشکیل شد.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا ، در اولین رویداد زنجیره ارزش سیلیکون و مشتقات آن، با حضور ۴۰ مجموعه صنعتی و تحقیقاتی و با مشارکت برخی نهادهای دولتی، کانون زنجیره ارزش سیلیکون و مشتقات آن راه‌اندازی شد.

سیلیکون و مشتقات آن نقش تعیین کننده‌ای در بومی‌سازی صنایع کشور دارد و تکمیل زنجیره صنایع آن از ضروریات کشور است؛ چرا که این ماده و مشتقاتش، مواد اولیه بیش از ۷ صنعت مادر را با استفاده از ظرفیت‌های داخلی تأمین می‌کند و انجام هر مرحله از آن، از وابستگی به خارج می‌کاهد. علاوه بر آن محصولات فرآوری شده جایگزین خام فروشی می‌شود و به افزایش صادرات غیرنفتی کمک خواهد کرد.

زنجیره صنایع سیلیکون و مشتقات آن شامل حوزه‌های صنایع الکترونیک و میکرو الکترونیک، فوتونیک و میکرو فوتونیک، صنایع برق خورشیدی، صنایع شیمیایی، غذایی، آرایشی و بهداشتی و صنایع اپتیک کشور می‌شود.

با توجه به اهمیت نقش سیلیکون در صنعت، این مجموعه‌ها تصمیم گرفتند تا با همکاری و تشکیل کانونی مشترک در این زمینه فعالیت داشته باشند؛ اقدامی که از ماه‌ها قبل آغاز شد و رفته رفته تعداد آنها افزایش پیدا کرد، به طوری که تعداد آنها در جلسه اول هیئت مؤسس کانون زنجیره ارزش سیلیکون به ۱۶ مجموعه می‌رسید و در کمتر از یک ماه تعداد آنها به بیش از ۴۰ مجموعه افزایش یافته است.

اولین نمایشگاه اختصاصی صنعت سیلیکون و مشتقات آن، در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری از دیگر برنامه‌های این رویداد بوده است.

انعقاد ۵ تفاهم‌نامه و یادداشت همکاری بین نهادهای مختلف در حاشیه نمایشگاه از دیگر برنامه‌های جنبی این رویداد بوده است که فهرست این تفاهم‌نامه‌ها به این شرح است:

تفاهم‌نامه سه‌جانبه هیأت مؤسس کانون زنجیره ارزش سیلیکون و اندیشکده نوآوری سازمانی و یکی از شرکت‌های بخش خصوصی برای راه‌اندازی سکوی نمایشگاه مجازی زنجیره ارزش سیلیکون

تفاهم‌نامه بین هیأت مؤسس کانون زنجیره ارزش سیلیکون و مؤسسه فرهنگی هنری نهال (مجری برگزاری این رویداد) در راستای ترویج فعالیت‌های فرهنگی و مدیریت دانش در کانون زنجیره ارزش سیلیکون

یادداشت همکاری سه‌جانبه بین هیأت مؤسس کانون زنجیره ارزش سیلیکون و انجمن انرژی تجدیدپذیر ایران و پردیس نوآوری و فناوری بنیان با موضوع مطالعات زیست بوم زنجیره ارزش سیلیکون و مشتقات آن

یادداشت همکاری هیأت مؤسس کانون زنجیره ارزش سیلیکون با انجمن مهندسین برق و الکترونیک

یادداشت همکاری هیأت مؤسس کانون زنجیره ارزش سیلیکون با انجمن سازندگان و تأمین کنندگان کالای انرژی تجدیدپذیر (ساتکا).

ارسال نظر