شناسه خبر: 27814

حضور روسیه ضامن موفقیت توافق اوپک پلاس است

دبیرکل جدید اوپک در مصاحبه با روزنامه الرای کویت اعلام کرد عضویت روسیه در اوپک پلاس، برای موفقیت توافق، ضروری است.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، هیثم الغیص با بیان این که اوپک با روسیه رقابت نمی‌کند، روسیه را بازیگر بزرگ، اصلی و بسیار اثرگذاری در نقشه انرژی جهان خواند.

الغیص که نماینده سابق کویت در اوپک است، در نشست سوم اوت اوپک پلاس نخستین حضورش به عنوان دبیرکل اوپک را تجربه می‌کند. انتظار می‌رود در این نشست، اوپک و متحدانش شامل روسیه، با وجود درخواستهای آمریکا برای افزایش بیشتر تولید این گروه، تولید نفت در سپتامبر را بدون تغییر نگه دارند.

با این حال هشت منبع آگاه در اوپک هفته گذشته به رویترز گفتند: احتمال دارد افزایش ملایم تولید نفت در این نشست مورد بررسی قرار گیرد.

الغیص به الرای گفت:‌ اوپک قیمت‌های نفت را کنترل نمی‌کند، اما بازار را از نظر عرضه و تقاضا تنظیم می‌کند. وی وضعیت بازار نفت را بسیار پرنوسان و آشفته خواند.

دبیرکل جدید اوپک درباره افزایش اخیر قیمت‌های نفت گفت: من همچنان تاکید دارم که افزایش اخیر قیمت‌های نفت تنها به تحولات میان روسیه و اوکراین مربوط نمی‌شود. تمامی اطلاعات تایید می‌کند که قیمت‌ها پیش از آغاز جنگ میان روسیه و اوکراین، تحت تاثیر این دیدگاه در بازارها که کمبود ظرفیت مازاد تولید وجود دارد، به تدریج رو به افزایش گذاشتند.

نفت پس از اعمال تحریم‌های گسترده آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه بر سر جنگ در اوکراین، در مارس سال ۲۰۲۲ به بیش از ۱۳۹ دلار در هر بشکه صعود کرد که بالاترین قیمت از سال ۲۰۰۸ بود. قیمت‌ها از آن زمان، به حدود ۱۰۸ دلار کاهش پیدا کرده‌اند زیرا افزایش نرخ تورم و بالاتر رفتن نرخ‌های بهره، نگرانی‌ها نسبت به وقوع رکود اقتصادی و آسیب دیدن تقاضا برای سوخت را برانگیخته‌اند.

بر اساس گزارش رویترز، الغیص درباره عواملی که تا پایان امسال روی قیمت‌های نفت تاثیر می‌گذارند، گفت: از نظر من، مهمترین عامل، تداوم عدم سرمایه‌گذاری در میدان حفاری، اکتشاف و تولید خواهد بود. این امر قیمت‌ها را بالاتر خواهد برد، اما نمی‌توانیم سطحی که به آن می‌رسند را تعیین کنیم.

 

ارسال نظر