شناسه خبر: 28107

رتبه بورس ایران در رعایت حقوق سهام‌داران خرد بسیار پایین است

دبیر کل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران با تاکید بر اینکه رتبه بورس ایران در رعایت حقوق سهام‌داران خرد بسیار پایین است، اظهار کرد: تشکیل کانون سهام‌داران حقیقی می‌تواند به حل مشکلات در این حوزه کمک کند.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، سعید اسلامی بیدگلی امروز در نشست خبری با بیان اینکه تلاش کانون نهادهای سرمایه‌گذاری این است که فارغ از منافع یک گروه خاص به بازار سرمایه کمک کند، اظهار کرد: گره‌هایی که امروز در اقتصاد کشور وجود دارد، پیچیده و طولانی است و احتمالا بازیگران زیادی هم از این گره‌ها نفع می‌برند. باز شدن این گره‌ها نیازمند این است که همه بازارها کار خود را درست انجام دهند.

وی با تاکید بر اینکه کانون نهادهای سرمایه‌گذاری تلاش کرده است نقش بیشتری در ارکان بازار سرمایه ایفا کند، اظهار کرد: این تلاش باعث شده است این کانون و هم کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در بخش‌های مختلف بازار سرمایه از جمله بورس‌ها نماینده قانونی داشته باشند.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران درمورد برنامه‌های این کانون توضیح داد: کانون با دانشگاه‌های مختلف قراردادهای پژوهشی امضا کرده است و سعی می‌کند بدنه کارشناسی خود را تقویت کند. باید به جایی برسیم که سازمان برنامه و بودجه، دولت و سایر نهادها در تدوین و اجرای قوانین نظر کانون را جویا شده و اعمال کنند.

تنها دلیل قیمت‌گذاری دستوری فساد است

اسلامی در ادامه با اشاره به قیمت‌گذاری دستوری گفت: به نظر من تنها دلیل قیمت‌گذاری دستوری فساد است. ما حتی نتوانستیم از ظرفیت‌های قانونی استفاده کنیم؛ چراکه طبق قانون اگر دولت در امور شرکت‌ها دخالت کند، باید زیانی که ایجاد می‌شود را جبران کند، درحالی که این اتفاق اکنون رخ نمی‌دهد.  در این مورد اجماع حقوقی می‌تواند کمک کند تا اگر تصمیمی می‌گیرند که به زیان سهام‌داران است، آن زیان را جبران کنند.

برخی حقوقی بدیهی سهام‌داران خرد رعایت نمی‌شود

اسلامی در ادامه با بیان اینکه رتبه بورس ایران در رعایت حقوق سهام‌داران خرد بسیار پایین است، اظهار کرد: در بازار سرمایه برخی حقوق بدیهی سهام‌داران خرد رعایت نمی‌شود. تشکیل کانون سهام‌داران حقیقی می‌تواند کمک کننده باشد.

ارسال نظر