شناسه خبر: 28134

سرمایه‌گذاری سعودی در شرکت‌های انرژی روسیه

شرکت کینگدام هولدینگ در گروه‌های انرژی گازپروم، روس‌نفت و لوک اویل روسیه سرمایه‌گذاری کرده است.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، بسیاری از کشورهای غربی در واکنش به حمله نظامی روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه، شرکت‌های انرژی روسی و مدیرانشان را هدف تحریم قرار داده‌اند.

سرمایه‌گذاری کینگدام هولدینگ تحت برنامه سرمایه‌گذاری سه ساله ۱۲.۸ میلیارد ریالی (۳.۴ میلیارد دلار) این شرکت بوده است.

کینگدام هولدینگ اعلام کرد در فاصله ۲۲ فوریه تا ۲۲ مارس، ۱.۳۷ میلیارد ریال در گازپروم و ۱۹۶ میلیون ریال در روس‌نفت و ۴۱۰ میلیون ریال در لوک اویل سرمایه‌گذاری کرده است.

عمده سهام کینگدام هولدینگ متعلق به الولید بن طلال، شاهزاده سعودی است اما صندوق رفاه دولتی عربستان سعودی هم ۱۶.۸۷ درصد سهم در این شرکت دارد.

بر اساس گزارش رویترز، عربستان سعودی و روسیه ریاست مشترک گروه تولیدکنندگان اوپک پلاس را در اختیار دارند که در سال ۲۰۱۷ تشکیل شد و متشکل از اعضای اوپک و هم‌پیمانان آنهاست. سعودی‌ها ترجیح می دهند در سیاست نفتی، روابط نزدیک با روسیه را حفظ کنند زیرا هر دو کشور طی پنج سال گذشته، از توافق اوپک پلاس و کنترل بخش عظیمی از عرضه نفت جهان، نفع زیادی برده‌اند. عربستان سعودی از زمان حمله نظامی مسکو به اوکراین، آشکارا بر روابط گرم با روسیه به دفعات تاکید کرده و قصد دارد روسیه را در اتحاد اوپک پلاس به عنوان بخش مهمی از سیاست نفتی خود حفظ کند.

 

ارسال نظر