شناسه خبر: 28303

یوان سقوط کرد

پس از اقدام چین در کاهش نرخ‌های وام، یوان به پایین‌ترین حد دو سال اخیر خود سقوط کرد.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایژین، همزمان با کاهش نرخ‌های وام‌دهی کلیدی پکن برای مقابله با رکود اقتصادی، یوان چین در برابر دلار به پایین‌ترین حد دو سال اخیر سقوط کرد.

کاهش نرخ‌های بانک مرکزی چین در حالی صورت می‌گیرد که فدرال رزرو ایالات‌متحده به انقباض پولی تهاجمی ادامه می‌دهد، به علاوه نگرانی در مورد خطر خروج سرمایه و کاهش ارزش پول وجود دارد.

معاملات یوان خشکی و فراساحلی پس از اینکه بانک مرکزی چین نرخ وام معیار خود و مرجع وام مسکن را با حاشیه بیشتری کاهش داد، به سرعت کاهش یافت زیرا پکن تلاش‌ها را برای احیای اقتصادی که دچار مشکل شده توسط بحران املاک و احیای موارد کووید افزایش می‌دهد.

یوان خشکی در ۶.۸۲۰۲ در هر دلار باز شد و به پایین‌ترین سطح ۶.۸۳۰۸ رسید که ضعیف‌ترین سطح از ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۰ است.

همتای فراساحلی آن قبل از معامله ظهر در ۶.۸۳۹۴ به پایین‌ترین حد در دو سال گذشته سقوط کرد.

معامله‌گران گفتند که شکاف بین یوان خشکی و یوان فراساحلی بیشتر شد و در معاملات صبحگاهی به ۱۵۱ پیپ رسید که نشانه‌ای از افزایش انتظارات کاهش ارزش خواهد بود زیرا یوان فراساحلی آزادانه‌تر معامله می‌شود و منعکس‌کننده بهتر اصول اساسی بازار است.

کن چئونگ، استراتژیست ارشد آسیایی FX در بانک میزوهو اظهار کرد: به طور کلی، کاهش ارزش یوان به جای دلیل بحران بازارهای نوظهور، منعکس کننده واگرایی سیاست پولی، تفاوت نرخ بهره و قیمت‌گذاری بازار از چشم‌انداز تیره رشد چین است.

ما بر این باوریم که بانک خلق چین کاهش ارزش یوان را در این مرحله بیشتر تحمل خواهد کرد.

قبل از باز شدن بازار، بانک نرخ میانی را ۶.۸۱۹۸ در هر دلار، ۱۳۳ پیپ یا ۰.۲ درصد ضعیف‌تر از ارزش ثابت قبلی ۶.۸۰۶۵ تعیین کرد که کمترین نرخ از ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۰ تاکنون است.

تحلیلگران مایبانک (Maybank) در یادداشتی گفتند: کاهش غیرمنتظره اقتصاد در ماه جولای نسبتا گسترده بود و تا زمانی که اقتصاد تحت فشار استراتژی صفر کووید، بخش ضعیف املاک و اخیرا بحران قدرت در سیچوان و چونگ کینگ باشد، بانک می‌تواند در حالت آزادی بیشتری باقی بماند.

 

ارسال نظر