شناسه خبر: 28314

رالی بزرگ یورو و دلار در بازارهای جهانی

یورو در روز دوشنبه برای مدت کوتاهی به سطوح پایین‌تر از برابری در برابر دلار قوی بازگشت و در پایین‌ترین حد پنج هفته اخیر خود قرار گرفت زیرا نگرانی در مورد توقف سه روزه عرضه گاز اروپا در اواخر این ماه و تشدید بحران انرژی وجود دارد.

به گزارش اقتصادنگار و به نقل از بیزنس، پس از اینکه بانک مرکزی نرخ‌های وام‌های کلیدی را کاهش داد، یوان چین به پایین‌ترین سطح خود در نزدیک به دو سال گذشته رسید.

همچنین پس از اینکه روسیه اواخر روز جمعه اعلام کرد که عرضه گاز اروپا به مدت سه روز از طریق خط لوله نورد استریم یک در پایان ماه جاری میلادی متوقف می‌شود، یورو بیشترین فشار فروش در برابر دلار را متحمل شد.

این ارز به ۰.۹۹۹۴۵ دلار سقوط کرد که پایین‌ترین سطح از اواسط جولای بود و آخرین بار ۰.۴ درصد در روز کاهش یافت.

شاخص دلار آمریکا که این ارز را در برابر ۶ رقیب از جمله یورو اندازه‌گیری می‌کند به ۱۰۸.۴۷ رسید که بالاترین میزان از ۱۵ جولای است.

دلار هفته گذشته ۲.۳۳ درصد افزایش یافت که بهترین رشد هفتگی آن از آوریل ۲۰۲۰ است این افزایش در میان نظرات گروهی از سیاستگذاران فدرال رزرو رخ داد که تاکید داشتند برای مهار تورم بالا باید اقدامات بیشتری انجام شود.

بازارهای پول در حال حاضر ۴۶.۵ درصد، افزایش ۷۵ واحدی دیگر نرخ بهره را در نشست بعدی فدرال رزرو در ۲۱ سپتامبر نشان می‌دهند. اقتصاددانان در نظرسنجی رویترز به افزایش ۵۰ واحدی با افزایش خطرات رکود تمایل دارند.

بازدهی ۱۰ ساله خزانه‌داری ایالات‌متحده برای اولین بار از ۲۱ جولای در روز دوشنبه برای مدت کوتاهی به بالای سه درصد رسید.

در حالی که بازدهی از بالاترین سطح خود خارج شد، دلار در برابر ین کاهش یافت و به ۱۳۶.۸۱ رسید. پیش از این، دلار به بالاترین سطح خود در برابر ین از ۲۷ جولای رسیده بود.

در همین حال، پوند به پایین‌ترین سطح پنج هفته اخیر ۱.۱۷۸۷۵ دلار سقوط کرد.

شاخص دلاراسترالیا ۰.۲ درصد افزایش یافت و به ۰.۶۸۸۵ دلار رسید سنگ آهن دالیان بیش از دو درصد افزایش یافت و مس نیز صعود کرد.

دلار نیوزیلند نیز با ۰.۳ درصد افزایش به ۰.۶۱۹۰ دلار رسید.

 

ارسال نظر