شناسه خبر: 28315

آمادگی ایران برای سوآپ حداکثری گاز/ظرفیت تولید نفت امسال به بیش از ۴ میلیون بشکه می‌رسد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه ایران آمادگی سوآپ حداکثری گاز را دارد، گفت: تا پایان امسال ظرفیت تولید نفت به روزانه بیش از ۴ میلیون بشکه می‌رسد.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، محسن خجسته‌مهر در حاشیه آیین بهره‌برداری رسمی از طرح انتقال گاز به جزیره کیش در جمع خبرنگاران با اشاره به‌ طرح‌هایی که قرار است در این هفته به بهره‌برداری برسند، گفت: در این هفته عملیات اجرایی توسعه تعدادی از میدان‌های مشترک نفت و گاز را در استان‌ خوزستان و خلیج‌فارس خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه آغاز عملیات اجرایی چهار طرح توسعه میدان‌های مشترک نفت و گاز در هفته دولت شامل یاران شمالی، یاران جنوبی، بلال و سهراب و افتتاح واحد شیرین‌سازی فازهای ۲ و ۳ پارس‌جنوبی به‌ مقدار ۶۰ هزار بشکه در روز است، گفت: همچنین آغاز احداث خط لوله جدید گاز ترش ۳۲ اینچ فاز ۱۶ پارس جنوبی در این هفته انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران درباره تصمیم برای توسعه میدان آرش توضیح داد: شرکت ملی نفت ایران برای آغاز حفاری در میدان آرش آمادگی کامل دارد و به محض مشخص شدن شرایط و آغاز تشریفات کار، عملیات حفاری آغاز می‌شود و این شرکت برای توسعه بخش نفت و گاز این میدان برنامه کاملی دارد که به تصویب هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران نیز رسیده است.

خجسته‌مهر با اشاره به تصمیم برای واردات گاز از روسیه گفت: به‌طور کلی موضع ایران درباره این موضوع، تجارت گاز است و جمهوری اسلامی به‌دلیل موقعیت جغرافیایی، آمادگی دارد سوآپ گاز را به مقاصدی که مدنظر تحویل‌دهنده گاز است، انجام دهد.

وی درباره مقدار تولید کنونی و برنامه برای افزایش ظرفیت تولید در صورت به‌ نتیجه رسیدن برجام گفت: همان‌طور که پیش‌تر اعلام شد، ظرفیت تولید نفت شرکت ملی نفت ایران تا پایان سال ۱۴۰۰ برابر ۳ میلیون و ۸۳۸ هزار بشکه در روز بود و بر اساس برنامه‌ریزی، ظرفیت تولید نفت خام ایران تا پایان سال ۱۴۰۱ به بیش از ۴ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

 

ارسال نظر