شناسه خبر: 28378

آیین‌نامه حقوق مسافر اصلاح و ابلاغ می‌شود

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از اصلاح آئین‌نامه جدید حقوق مسافر و ابلاغ آن ظرف دو هفته آینده خبر داد.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا،  محمد محمدی‌بخش در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه آیین‌نامه حقوق مسافر ظرف دو هفته آینده اصلاح و ابلاغ می‌شود، گفت: افزایش قیمت بلیت با توجه به رشد قیمت دستمزد و مولفه‌های دیگر نیازمند مصوبه شورای عالی است که پس از بحث و بررسی ابلاغ خواهد شد.

وی از احتمال افزایش قیمت بلیت هواپیما به دلیل نرخ رشد دستمزد خبر داد و گفت: از افزایش تاخیر و نقص فنی در پروازها عذرخواهی می‌کنیم. تاخیرهای به‌وجود آمده در بخش هوایی کشور دارای ابعاد چندوجهی است که مهمترین آن عدم پاسخ‌گویی به مردم است. در بخش پاسخ‌دهی تاخیرها ضعیف عمل شده، این در حالی است که باید تحت هر شرایطی مشکلات صادقانه با مردم در میان گذاشته شود.  مدیران فرودگاهی به‌ صورت شبانه‌روزی پاسخ گوی مسافران بوده و دفتر رسیدگی به شکایت سازمان در فرودگاه‌ها پاسخ‌گوی مردم خواهد بود.  مدیران فرودگاهی موظفند علت تاخیر را اعلام و مردم نیز به گفته کارشناسان اعتماد کنند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری تصریح کرد: با ابلاغ آئین‌نامه جدید حقوق مسافر چنانچه شرکت‌های هواپیمایی بیش از حد مجاز تاخیر داشته باشند، جریمه خواهند شد. اکثر تاخیرها به ایمنی و شرایط آب و هوایی و محیطی ارتباط دارد، اما چنانچه تاخیر پرواز شرکت‌ها به صورت مستمر باشد حتما در برنامه‌ریزی پروازی آن شرکت تجدید نظر کرده و و آن را با کاهش پروازها مدیریت می‌کنیم یا در صورت لزوم به حذف پروازهای خارجی شرکت پرتاخیر اقدام خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه هیچ پروازی غیر ایمن انجام نخواهد شد، گفت: کادر پرواز بر اساس آموزش‌ها با مشاهده کوچکترین موردی که مرتبط با ایمنی باشند، پرواز را انجام نخواهند داد.  برای ارتقای سطح خدمات مراکز آموزشی ارتقا یافته در حوزه شبیه‌ساز، خلبانان شش ماه یکبار آموزش می‌بینند، کادر پرواز و نفرات فنی مهندسی در عالی ترین سطح هستند و ایکائو به راحتی به ایران گواهینامه داده است.  

اهم اقدامات سازمان هواپیمایی در یک‌سال اخیر

معاون وزیر راه درباره اهم اقدامات سازمان هواپیمایی در یک‌سال اخیر بیان کرد:‌ بعد از تشکیل دولت سیزدهم، حکمی از سوی رئیس جمهوری درباره انتظارات از بخش هوایی ابلاغ شد. در این حکم رئیس جمهور هیئت دولت بندهایی را ابلاغ کردند، موضوعاتی که به‌ عنوان ابرچالش مواجه بودیم احصا شد و برای برون‌رفت از این مشکلات برنامه و تدارک ویژه‌ای دیده شد.

محمدی‌بخش افزود: اولین رویکرد این بود که اعتماد عمومی را به صنعت هوایی برگردانیم. به دلیل شرایط کرونا مردم کمتر از هواپیما استفاده می‌کردند، که به لطف خدا واکسن توسط بخش هوایی بسیار سریع با دستور رئیس جمهوری وارد شد. این یک اقدام اولیه در بخش هوایی بود. بعد از آن شروع مسافرت‌های هوایی بود و ساماندهی ناوگان هوایی که بعد از دوسال کرونایی با انجام واکسیناسیون مسافرت‌های هوایی بیشتر شد.

وی بازگرداندن ناوگان زمین‌گیر به صنعت هوایی را از دستاوردهای دولت اعلام‌ کرد و گفت: قریب به دو میلیون مسافر را در سال نوروز امسال در پروازهای داخلی و خارجی جابجا کردیم.

معاون وزیر راه با بیان اینکه کلمه «تحریم» در بخش هوایی کلمه سبکی است، گفت: در وضع کنونی یک جنگ تمام عیار علیه صنعت هوایی شکل گرفته است. همه مولفه‌هایی که متصور بودند برای اینکه این بخش فعال نباشد یا زمین بخورد یا به فعالیتش ادامه ندهد، مولف‌های مورد نظر را قراردادند و کاری نبود که در بخش هوایی انجام ندهند، اما به لطف خدا و برکت خون شهدا و تدابیری که اندیشیده شد با موضوع نهضت تعمیر قطعات و با ارتقای جایگاه سطح سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان یک سازمان حاکمیتی از سوی ایکایو که شرایط را برای تعمیرات ارتقا داد را به عنوان دستاورد داریم.

محمدی‌بخش خاطرنشان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان به این حوزه وارد شدند و تولید محصولات و دفاتر طراحی و ساخته شد به گونه‌ای که ما امروز با افتخار اعلام می‌کنیم که هیچ هواپیما و موتوری  برای تعمیر به خارج از کشور نمی‌رود و حتی میزبان کشورهای صاحب تکنولوژی دنیا  برای تعمیر قطعات هواپیما هستیم. با همه محدودیت‌هایی که داشتیم خوب یاد گرفتیم روی پای خود بایستیم و در این جنگ تمام‌عیار مبارزه کنیم.

وی درباره موضوع توانایی ایران در ساخت هواپیما گفت: با ابلاغ رییس‌جمهوری چند برنامه داریم برای موضوعات جدید، یکی نهضت تعمیر قطعات است. امروز از ۳۳۵  فروند هواپیمایی که داشتیم، با نهضت تعمیر قطعات ۱۷۵ فروند به چرخه بازگشته است که رقم قابل توجهی است و در تلاش هستیم تا بخش دیگری را هم به چرخه برگردانیم. نکته دوم اینکه بتوانیم هواپیمای دست دوم خریداری کنیم، این روش را سال‌هاست ادامه می‌دهیم؛ اما مسیری که راهگشاست موضوع ساخت هواپیمای بومی است.

ساخت هواپیمای بومی تا سه سال آینده

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در ادامه تصریح کرد: امروز در حوزه‌های مختلف هوافضا سرآمد و در لبه تکنولوژی هستیم. استفاده از ظرفیت و زیرساخت‌هایی که در جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده است، با هماهنگی‌های متمرکزی که ایجاد شد و کنسرسیومی که با محوریت وزارت دفاع و وزارت راه و شهرسازی و وزارت صنعت و معدن تشکیل شده و در حال سیاست‌گذاری است و قاطع می‌گوییم ساخت هواپیما امکان‌پذیر و قابل دسترسی است و به زودی جوانان ایرانی خبرهای خوبی برای مردم خواهند داشت.

محمدی‌بخش گفت: اشکالاتی در نحوه اجرا وجود داشت که آسیب‌شناسی و بازنگری انجام شد، شرکت‌های دانش‌بنیان به این مجموعه اضافه شدند و استانداردهای بخش غیرنظامی را هم در کنار این موضوع قرار دادیم و با یک سرعت خوبی در مجموعه وزارت دفاع این کار را انجام می‌دهیم.

وی ابراز امیدواری کرد اولین محصول  را در کمتر از ۳۶ ماه آینده به مردم ارائه خواهیم کرد و گفت: اگر در دنیا صاحب تکنولوژی شویم قطعا همه تحریم‌ها به خودی خود برداشته می‌شود.

معاون وزیر راه درباره وضعیت پروازهای اربعین تصریح کرد: با شرایط موجود با ورود همه هواپیماهای عملیاتی باز هم نیاز عرضه و تقاضا برابر نیست. آزادسازی نرخ در برنامه پنجم و ششم تصویب شد اما برای رعایت حال مردم سازمان هواپیمایی کشور ورود پیدا کرد و قیمت‌ها را ۱۵ درصد کاهش دادیم، تا امروز هم قیمت‌ها را کنترل کردیم. قیمت‌های بلیت‌ها نسبت به دی ماه پارسال افزایشی نداشته است و سازمان هواپیمایی بر قیمت‌ها نظارت دارد.

فرودگاه نجف و بغداد جزو گران‌ترین فرودگاه‌های دنیا هستند

محمدی‌بخش گفت: فرودگاه نجف و بغداد جزو گران‌ترین فرودگاه‌های دنیا هستند، به ازای هر مسافر دوونیم میلیون تومان به‌صورت ارز باید به فرودگاه پرداخت کنیم. سال گذشته در سفر به عراق رایزنی کردیم که اعلام شد فرودگاه خصوصی است. علی‌رغم این وضعیت نرخ شش میلیون تومان را بازده از بیستم تا ۳۱ شهریور تصویب و اجازه فروش چارتری ندادیم و خود ایرلاین‌ها مستقیما خواهند فروخت.

وی گفت: قیمت پرواز تهران-نجف، تهران- بغداد، رفت و برگشت شش میلیون تومان است. نگران قیمت پروازها نباشید. اکنون ۱۵۰ پرواز هفتگی به عتبات داریم البته تخلفات هم وجود دارد و با آن برخورد کردیم که بیشتر چارترکننده و آژانس بودند. قیمت بلیت پروازهای هوایی به دلار متوقف شد و اتباع خارجی با نرخ مصوب داخلی پرواز می‌کنند.

معاون وزیر راه درباره گلایه مردم از فروش چارتری افزود: فروش چارتری مدلی از اقتصاد هوانوردی است اما نباید این موضوع  به همه صنعت استیلا پیدا کند، درباره کنترل آن برنامه‌ریزی می‌کنیم.

به گفته رئیس سازمان هواپیمایی، با دیپلماسی فعال در حوزه هوایی به کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای پروازها شروع شده است، پروازهای اروپا، آسیای میانه، جنوب شرق و آمریکای لاتین به‌صورت مستمر پرواز داریم و در پروازهای عبوری و بین‌المللی رکورد زده و نسبت به سال گذشته یک میلیون و صد هزار نفر تعداد مسافر هوایی در ماه افزایش یافته است.

محمدی‌بخش ضمن قدردانی از عوامل و دست‌اندکاران عملیات حج گفت: با توجه به محدودیت‌های عربستان و با یک ایرلاین و زمان‌بندی‌های خاص حج، حجاج رضایت ۹۸ درصدی را داشتند.

با بازنگری جدی در حوزه قرارداد وارد مذاکره خواهیم شد

معاون وزیر راه درباره وضعیت هواپیماهای برجامی افزود: از مجموع ۹ فروند «ای‌تی‌ار» اکنون فقط دو فروند سرخط است که به دلیل عدم تعهد کشورهای اروپایی مشکلات زیادی برای ما ایجاد کردند و در وضعیت خوبی نیستند؛ علی‌رغم همه موضوعات و بدعهدی ما اعلام کردیم که با بازنگری جدی در حوزه قرارداد وارد مذاکره خواهیم شد.

وی افزود: به گفته کارشناسان خرید مناسبی در هواپیماهای «ای‌تی‌ار» اتفاق نیفتاد، اما ایرباس‌ها هواپیماهای مناسب بودند که الان پرواز می‌کنند.

ارسال نظر