شناسه خبر: 28416

قیمت نفت با سیگنال تولیدکنندگان اوپک بالا رفت

قیمت نفت در معاملات روز جمعه تحت تاثیر سیگنال‌هایی که عربستان سعودی درباره احتمال کاهش تولید اوپک به بازار ارسال کرد، افزایش یافت و رشد هفتگی به ثبت رساند.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با یک دلار و ۶۵ سنت افزایش، در ۱۰۰ دلار و ۹۹ سنت در هر بشکه بسته شد. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۵۴ سنت افزایش، در ۹۳ دلار و شش سنت در هر بشکه بسته شد. هر دو شاخص در طول معاملات جمعه، یک دلار کاهش و افزایش داشتند.

نفت برنت برای کل هفته ۴.۴ درصد و وست تگزاس اینترمدیت، ۲.۵ درصد رشد کرد.

یک منبع آگاه به رویترز گفت: امارات متحده عربی جدیدترین عضو اوپک پلاس است که حمایت خود را از مواضع عربستان سعودی در خصوص بازارهای نفت، اعلام کرد.

عربستان سعودی دوشنبه گذشته احتمال کاهش تولید اوپک برای جبران بازگشت نفت ایران به بازار در صورت احیا شدن توافق هسته‌ای را مطرح کرد. با این حال، منابع آگاه در اوپک به رویترز گفتند: کاهش تولید احتمالی اوپک پلاس ممکن است فوری نباشد و احتمالا با بازگشت ایران به بازارهای جهانی مصادف می‌شود.

وزارت نفت عمان هم روز جمعه در توییتی اعلام کرد: عمان از تلاشهای اوپک پلاس برای حفظ ثبات بازارهای جهانی در مواجهه با نوسانات و چالشها، حمایت می‌کند.

تحلیلگران کومرس بانک در یادداشتی نوشتند: این باور وجود دارد که عربستان سعودی قیمت پایین ۹۰ دلار را نمی‌پذیرد. سفته بازان می‌توانند این موضوع را به عنوان دعوتی برای ریسک کردن روی افزایش بیشتر قیمت تلقی کنند؛ بدون این که نگران افت بیشتر قیمتها باشند.

قیمتهای نفت در مقطعی از معاملات روز جمعه پس از این که جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد افزایش نرخهای بهره برای مقابله با تورم، ممکن است برای مدتی ادامه پیدا کند، کاهش پیدا کردند زیرا افزایش بیشتر نرخهای بهره، به معنای رشد اقتصادی کندتر، بازار کار ضعیف‌تر و رنج و مشقت بیشتر برای خانوارها و کسب و کارهاست.

آمار جدید، افت اندک تورم را نشان داده است. شاخص قیمت مخارج مصرف کننده بانک مرکزی آمریکا از ۶.۸ درصد در ژوئن، به ۶.۳ درصد در ژوئیه بر مبنای سالانه کاهش پیدا کرد. انتظارات تورم بر اساس شاخصهای دانشگاه میشیگان هم در ژوئیه کاهش داشت.

اما پاول خاطرنشان کرد بهبود یک ماهه، برای آنچه فدرال رزرو نیاز دارد ببیند، کافی نیست.

فیلیپ فلاین، تحلیلگر گروه پرایس فیوچرز در شیکاگو گفت: بازار نگران آن است که پاول در خصوص تورم، موافق افزایش بیشتر نرخهای بهره باشد.

در این بین، پنج منبع آگاه اظهار کردند: بعضی از سیاستگذاران بانک مرکزی اروپا در نشست هشتم سپتامبر، مایل هستند درباره افزایش ۷۵ واحدی نرخهای بهره صحبت شود حتی اگر ریسک رکود ایجاد شود زیرا دورنمای تورم، وخامت پیدا کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت خدمات میدان نفتی بیکرهیوز روز جمعه اعلام کرد شمار دکلهای حفاری نفت آمریکا در هفته منتهی به ۲۶ اوت، چهار حلقه افزایش یافت و به ۶۰۵ حلقه رسید.

ارسال نظر