شناسه خبر: 28441

نرخ مبادله روبل تا پایان سال مشخص شد

نرخ مبادله روبل تا پایان سال ممکن است به ۶۵ تا ۶۷ در هر دلار برسد.

به گزارش اقتصادنگار  و به نقل از بیزنس، آندری کلپاچ، اقتصاددان ارشد VEB.RF ابراز اطمینان کرد که سقوط زودهنگام در فدراسیون روسیه مستلزم نمایه‌سازی مزایا و حقوق کارمندان دولتی در سطح ۶ تا هشت درصد است.

به گفته آندری کلپاچ، نرخ مبادله روبل در پایان سال ۲۰۲۲ ممکن است به ۶۵ تا ۶۷ روبل در هر دلار برسد.

وی افزود: «با کاهش قیمت نفت، معتقدم روبل در برابر دلار تا پایان سال به ۶۵ تا ۶۷ سقوط خواهد کرد. اگر بانک روسیه نرخ را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌داد و به چهار می‌رسید، روبل نیز کاهش می‌یافت».

پیش از این، کلپاچ گفته بود که نرخ کلیدی بانک روسیه که اکنون هشت درصد در سال است احتمالاً تا پایان سال جاری به هفت تا ۷.۵ درصد کاهش یابد.

بانک روسیه در اواخر فوریه نرخ اصلی خود را ۱۰.۵ واحد درصد افزایش داد و به ۲۰ درصد در سال رساند و خاطرنشان کرد که شرایط خارجی برای اقتصاد کشور به شدت تغییر کرده است و انتظار می‌رود افزایش نرخ کلیدی از ثبات مالی و قیمت‌ها حمایت و از پس‌انداز مردم محافظت کند. پس از تصمیم‌گیری بانک، نرخ کلیدی چندین بار کاهش یافت به ویژه، در ۲۲ جولای هیئت مدیره رگولاتور، نرخ اصلی را از ۹.۵ درصد به هشت درصد در سال کاهش داد.

بر اساس پیش‌بینی موردی پایه بانک مرکزی، نرخ کلیدی در سال ۲۰۲۳ از ۶.۵ درصد به ۸.۵ درصد، در سال ۲۰۲۴ بین ۶ تا هفت درصد و در سال ۲۰۲۵ بین پنج تا ۶ درصد در سال خواهد بود.

 

ارسال نظر