شناسه خبر: 28453

افزایش ٦٤ درصدی درآمدهای صادرات گاز/وصول حدود ۱.۶ میلیارد دلار طلب ایران از عراق

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: در دولت سیزدهم ارتقای جایگاه ایران در زمینه تجارت گاز با ثبت رکورد بالاترین میزان فروش میعانات گازی در سه سال اخیر و افزایش ۶۴ درصدی درآمدهای صادرات گاز، وصول حدود ۱.۶ میلیارد دلار طلب گازی ایران از عراق محقق شد.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، مجید چگنی، امروز در مراسم بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی طرح‌های گازرسانی در هفته دولت، با اشاره به مهم ترین فعالیت‌های یک ساله شرکت ملی گاز، گفت: رسیدن به توان اسمی فرآورش گاز طبیعی  در پالایشگاه ‌ها و تاسیسات نمزدایی به میزان ۱۰۳۰ میلیون مترمکعب، احداث و بهره‌برداری از ۵۳۰ کیلومتر، گازرسانی به ۷ نیروگاه جدید محقق شده است.

وی ادامه داد: همچنین افزایش ۱۱ درصدی حجم صادرات گاز به ترکیه، ادامه مذاکرات برای افزایش صادرات گاز، وصول حدود ۱.۶ میلیارد دلار طلب گازی ایران از عراق، افزایش ۱۳۸ درصدی سوآپ گاز، استمرار  تهاتر گاز با برق کشور ارمنستان و انجام مذاکرات با کشورهای مختلف با اولویت کشورهای همسایه جهت افزایش سهم ایران در بازار بین المللی گاز از دیگر اقدامات انجام شده برای گسترش دیپلماسی انرژی بوده است.

آغاز گازرسانی به ۱۶ شهر و ۱۰۹۱ روستا

مدیر عامل شرکت ملی گاز از افتتاح گازرسانی به ۱۶ شهر، ۱۰۹۱ روستا و ۱۹۵۹ واحد صنعتی با ۷۸ هزار میلیارد ریال اعتبار خبر داد.

وی با اشاره به پروژه‌های قابل کلنگ زنی ( آغاز عملیات اجرایی)، گفت: امروز کلنگ گازرسانی به ۹ شهر، ۹۲۸ روستا و ۲۰۹۱ واحد صنعتی با ۵۳ هزار میلیارد ریال اعتبار زده  می شود.

چگنی با بیان اینکه در حال حاضر ۷۵ درصد سبد انرژی کشور به گاز طبیعی وابسته و صنعت گاز قلب تپنده اقتصاد و رفاه کشور است، اظهار کرد: برخی از استان‌ها که از شاخص‌های توسعه عقب مانده بودند، مورد توجه دولت سیزدهم قرار گرفتند و گازرسانی به این مناطق از اهداف راهبردی شرکت ملی گاز است.

ارسال نظر