شناسه خبر: 28535

سه اولویت اقتصاد ایران پس از رفع تحریم‌ها

رییس مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی ایران می‌گوید، اقتصاد کشور باید خود را آماده کند تا در صورتی که تحریم‌ها کنار رفتند، امکان استفاده حداکثری از این فضا را به دست آورد.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از ایسنا، محمد قاسمی اظهار کرد: یکی از اصلی‌ترین اولویت‌هایی که باید در این حوزه به آن توجه داشت، موضوع تولید است. هرچند در سال‌های گذشته نیز بحث‌های زیادی درباره حمایت از تولید مطرح شده اما موضوعی که بیشترین اهمیت را دارد، حمایت از تولید رقابت محور است.

وی درباره اهمیت این نوع از حمایت گفت: در صورتی که ما فضا را برای رشد تولید رقابت محور فراهم کنیم، قطعا امکان افزایش کیفیت محصولات داخلی و حضور در عرصه صادراتی فراهم خواهد شد و در نهایت به نفع اقتصاد ملی تمام می‌شود.

رییس مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی ایران، جذب سرمایه را دیگر اولویت مهم اقتصاد ایران دانست و گفت: ما در سال‌های گذشته با توجه به شرایطی که بر اقتصاد ایران حکم فرما بوده، نتوانسته‌ایم در جذب سرمایه گذاری چه داخلی و چه خارجی موفق عمل کنیم و همین موضوع توسعه زیرساخت‌ها و آماده سازی اقتصاد برای استفاده از فرصت‌های جدید را محدود کرده است. از این رو در صورت رفع یا کاهش تحریم‌ها، باید یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های اقتصاد ایران، جذب سرمایه‌های جدید باشد.

قاسمی ادامه داد: برای فراهم شدن شرایط برای جذب سرمایه، یکی از اصلی‌ترین بخش‌هایی که باید آمادگی خود را افزایش داده و مقدمات لازم برای ارتباط با اقتصاد جهانی را فراهم کند، نظام بانکی کشور است. در واقع سومین اولویت اقتصاد ایران در صورت احیای برجام، باید بهبود شرایط نظام بانکی کشور باشد.

وی با بیان اینکه فاصله میان عملکرد بانکی ایران و جهان افزایش یافته، تاکید کرد: چه توسعه تولید و چه جذب سرمایه‌های جدید نیاز به توسعه روابط بانکی و ارتباط شبکه بانکی ایران و جهان دارد. ما در این سال‌ها شرایط حضور در این عرصه را نداشته‌ایم اما باید برای بهبود شرایط و کاهش محدودیت‌ها خود را آماده کنیم.

قاسمی خاطرنشان کرد: البته اصلاح شرایط نظام بانکی کشور تنها موضوعی داخلی نیست. پس از آنکه شرایط در داخل فراهم شد، باید تلاش کرد که موضوعاتی مانند اف ای تی اف و لوایح پولشویی تعیین تکلیف شود تا با برطرف شدن نگرانی‌ها درباره اقتصاد ایران، امکان حضور در عرصه‌های بین المللی برای ما فراهم شود.

ارسال نظر