شناسه خبر: 28681

تیرآهن چیست و چه کاربردهایی دارد؟

چکیده : تیرآهن یکی از پروفیل‌ها و مصالح ساختمانی پرکاربرد است که با استفاده از متریال آهن و با سطح مقطعی به شکل حروف انگلیسی H ،I و لانه زنبوری ساخته می‌شود. ساخت اسکلت فلزی ساختمان‌ها بدون وجود انواع مختلف این پروفیل غیرممکن است؛ زیرا تحمل تمام بارهای ساخت‌و‌ساز بر عهده اسکلت فلزی است. این مقاطع فولادی از دو بخش جان و بال تشکیل شده‌اند. وظیفه جان، مقاومت در برابر نیروهای برشی و وظیفه بال‌ها مقاومت در برابر گشتاور خمشی است.

تیرآهن یکی از پروفیل‌ها و مصالح ساختمانی پرکاربرد است که با استفاده از متریال آهن و با سطح مقطعی به شکل حروف انگلیسی H ،I و لانه زنبوری ساخته می‌شود. ساخت اسکلت فلزی ساختمان‌ها بدون وجود انواع مختلف این پروفیل غیرممکن است؛ زیرا تحمل تمام بارهای ساخت‌و‌ساز بر عهده اسکلت فلزی است. این مقاطع فولادی از دو بخش جان و بال تشکیل شده‌اند. وظیفه جان، مقاومت در برابر نیروهای برشی و وظیفه بال‌ها مقاومت در برابر گشتاور خمشی است.

برای تولید این مصالح ساختمانی در کشورهای اروپایی و ایران از استاندارد IPE و در کشورهای روسیه و چین از استاندارد INP استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم درباره انواع، کاربردها و مزایای استفاده از تیرآهن در صنعت ساختمان‌سازی صحبت کنیم و در ادامه به معرفی عوامل تاثیرگذار بر قیمت تیرآهن بپردازیم.

images_1660975877.jpg

معرفی انواع مختلف تیرآهن

تیرآهن دارای انواع مختلف و متنوعی است که هر یک دارای خواص و کاربردهای متفاوتی هستند. این محصولات مستحکم و مقاوم در ارتفاع زیاد به کار می‌روند و می‌توان چندین قطعه را به یکدیگر متصل کرد. سرعت نصب و اجرای سازه‌های فولادی بسیار بالاست و می‌توان پس از اتمام پروژه‌های ساخت‌و‌ساز آن‌ها را توسعه داد. در این بخش از مقاله به معرفی پروفیل‌های آهنی I، H و لانه زنبوری خواهیم پرداخت.

 • تیرآهن I شکل IPE

این محصول به شکل حرف انگلیسی آی است و بر اساس استاندارد‌های اروپایی IPE تولید می‌شود. میزان ضخامت بال‌های این نوع پروفیل ثابت است و در ابعاد بین 8 الی 60 سانتی‌متر برش داده می‌شود. استفاده از این نوع پروفیل در سازه‌های ساخته‌شده در ایران بسیار رایج است. برای ساخت پل لانه زنبوری در سقف‌ها و ایجاد خرپا از این محصول استفاده می‌شود‌.

 • تیرآهن I شکل INP

شکل ظاهری این محصول هم به حرف آی انگلیسی شباهت دارد، با این تفاوت که بر اساس استانداردهای کشورهای چین و روسیه یعنی INP ساخته شده‌است. ضخامت بال در این پروفیل با فاصله‌گرفتن از جان کاهش می‌یابد. در‌حالی‌که در پروفیل‌های IPE ضخامت بال از ابتدا تا انتها یکسان است. این محصول در صنایع ذوب آهن و فولادسازی ایران تولید و به بازار عرضه می‌شود.

 • تیرآهن H هاش IPB

به این محصول تیر بال پهن هم گفته می‌شود و آن را با نماد IPB می‌شناسند. در این پروفیل‌ها اندازه طول و ارتفاع بال برابر و بین 100 تا 1000 میلی‌متر است و بر اساس وزن به سه گروه سبک، سنگین و فوق سنگین تقسیم می‌شود‌. با توجه به داشتن ویژگی‌هایی مانند استحکام و مقاومت بسیار بالا، سهولت در نصب، کنترل نیروهای خمشی و برشی، مقاومت بالا در برابر نیروی رانش زمین و اشغال فضای کم برای نصب، از این نوع تیرآهن برای ساخت ستون‌های ساختمانی استفاده می‌شود. البته این محصول نسبت به دو نوع قبلی ابعاد بزرگتری دارد.

 • تیرآهن لانه زنبوری CPE

در جان این محصول چندین دهانه شش ضلعی تو خالی به‌صورت منظم و یک اندازه وجود دارد. این برش‌های شش ضلعی مقاومت پروفیل را در مقابل لنگر خمشی افزایش می‌دهند. از داخل حفره‌های شش ضلعی تاسیسات و هم‌چنین لوله‌های برق رد می‌شود. این محصول را با نماد CPE می‌شناسند. وزن پروفیل‌های لانه زنبوری نسبت به انواع قبلی کمتر است و به دلیل وجود حفره‌های متعدد روی جان این پروفیل مقاومتش در برابر تنش‌های برشی بسیار کم است.

کاربردهای تیرآهن در صنعت ساختمان‌سازی

 • ساخت اسکلت سازه فولادی ساختمان
 • ساخت کفی ستون برای اتصال نبشی و ستون‌ها
 • ساخت تیرهای بار کرومیت
 • ساخت خرپا برای استفاده در سقف انبار، سوله و غیره
 • ساخت تیرک میانی
 • ساخت شاه‌تیر برای اتصال به ستون
 • ساخت ستون‌ها با تیرهای هاش یا بال پهن

قیمت تیرآهن در بازار به چه عواملی بستگی دارد؟

عوامل تاثیرگذار روی قیمت تیرآهن شامل موارد زیر است:

 • میزان تقاضا در بازار 

یکی از مهمترین عوامل موثر بر قیمت تیرآهن میزان تقاضا در بازار است. اوضاع اقتصادی اگر در وضعیت مناسبی نباشد، قدرت خرید و میزان تقاضای هر محصولی کاهش می‌یابد و فعالیت شرکت‌های تولیدکننده مصالح ساختمانی نیز محدودتر می‌شود‌ و آهن کمتری برای تولید محصولات نیاز دارند. تمام این اتفاق‌ها دست‌به‌دست هم می‌دهند که پروفیل‌های آهنی با قیمت پایین‌تری در بازار عرضه شوند تا مشتری بیشتری را به خود جذب‌‌کنند. اگر میزان تقاضا افزایش یابد، قیمت این محصولات نیز بیشتر می‌شود.

 • میزان کیفیت محصولات کارخانه‌ تولیدکننده

در بازار رقابتی محصولات آهنی اگر کیفیت پروفیل‌های یک کارخانه نسبت به کارخانه‌های دیگر پایین‌تر باشد، به دلیل این عدم کیفیت مشتریان بسیار کمی خواهد داشت و کارخانه مجبور است محصولات خود را با قیمت ارزان‌تری در بازار عرضه کند. قیمت محصولات در کارخانه‌هایی که از مواد اولیه باکیفیت‌تر و ماشین‌آلات پیشرفته‌تر استفاده می‌کنند، همواره بیشتر است و بسیاری از مشتریان ترجیح می‌دهد که برای خرید تیرآهن‌ باکیفیت مبلغ بیشتری بپردازند.

 • ضخامت و ابعاد تیرهای آهنی

از دیگر عوامل تاثیرگذار روی قیمت تیرآهن می‌توان به ضخامت و ابعاد این محصول شامل طول، عرض، ارتفاع و وزن اشاره کرد. مسلما هر چه ضخامت و ابعاد بیشتر باشد، قیمت نیز افزایش می‌یابد.

 • نوسانات موجود در بازار ارز

نوسانات موجود در بازار ارز روی قیمت تمام محصولات از جمله محصولات فولادی از جمله قیمت روز آهن تاثیرگذار است. با توجه به کاهش ارزش واحد پول ایران نسبت به ارزهایی مانند یورو و دلار، هزینه‌های مربوط به واردات مواد اولیه این محصولات نیز بیشتر خواهد شد. در نتیجه قیمت آهن آلات بازار ایران هم افزایش می‌یابد.

 • تغییرات بازار بورس

بسیاری از کارخانه‌های تولیدکننده آهن آلات در بازار بورس هم حضور دارند و سهام‌گذاری کرده‌اند؛ بنابراین وضعیت بازار بورس نیز در قیمت آهن‌ آلات نقش دارد.

 • میزان صادرات و واردات آهن آلات

صادرات و واردات پروفیل‌های آهنی به عواملی مانند تحولات سیاسی جهان بستگی دارد. قوانین صادرات و واردات دولت‌های جدید می‌تواند روی قیمت این محصولات موثر باشد. گاهی اوقات تولید آهن آلات در داخل کشور مقرون‌به‌صرفه‌تر از واردات آن‌هاست. افزایش تورم اقتصادی در کشور قیمت آهن آلات را بیشتر می‌کند.

 images_1660975882.jpg

خرید تیرآهن از فروشگاههای اینترنتی به‌صورت شاخهای و کیلویی

بسیاری از کارخانه‌های تولیدکننده آهن آلات با راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی شرایط خرید تیرآهن در سایزهای مختلف اعن از تیرآهن 12 تا تیرآهن 30 به‌صورت آنلاین را برای مشتریان خود فراهم کرده‌اند. در فروشگاه‌های اینترنتی قیمت همه آهن‌ آلات به‌صورت لحظه‌ای در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد. قبل از خرید می‌توان با مشاوران فروشگاه به‌صورت تلفنی یا آنلاین درباره نحوه خرید تیرآهن به‌صورت شاخه‌ای یا کیلویی مشاوره کرد.

 

ارسال نظر