شناسه خبر: 28690

افزایش ۵۰ درصدی پروازها به عراق

معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی گفت: ظرفیت پروازها به عراق را از ۱۲۰ به ۱۸۰ پرواز در هفته رساندیم که امیدواریم با همکاری طرف عراقی این تعداد بیشتر شود.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، شهریار افندی‌زاده گفت: وزارت راه و شهرسازی در دو بخش فعالیت‌های خود را در این چند ماه دنبال کرد. یکی بحث زیرساخت‌ها بود. براین اساس، تمام محورهای مواصلاتی به پایانه‌های مرزی و خود این پایانه‌ها ارتقا یافت و بهسازی شد. وزارت راه نزدیک به ۱۴۰۰ میلیارد تومان در این بخش هزینه کرد.  

وی اضافه کرد: موضوع دیگر، بحث حمل و نقل است. اتفاقات چند روز اخیر نشان داد که پیش‌بینی‌ها درست است و نزدیک به پنج میلیون نفر می‌روند و پنج میلیون برمی‌گردند. علاوه براین، نمی‌دانیم که هر روز چند نفر می‌روند و همین موضوع کار ما را سخت می‌کند. ظرفیت ما در بخش ریلی و هوایی محدود است؛ شبکه ریلی ما به سمت اهواز و کرمانشاه یک خطه است و در مورد بخش هوایی نیز به دلیل محدودیت‌هایی که در فرودگاه نجف و بغداد وجود دارد، پیش‌بینی ۲۰۰ هزار جابه‌جایی را داریم که می‌تواند تا ۳۰۰ هزار نفر نیز افزایش پیدا کند. بنابراین بخش اصلی حمل و نقل، ظرفیت جاده‌ای است.  

معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی درباره مشکلاتی که برای زائران پاکستانی به وجود آمده بود، گفت: در ابتدا قرار بود که این زائران از طریق جاده‌ها وارد شوند، اما بعد از مدتی قرار شد که فقط از طریق شبکه هوایی بیایند، این موضوع تا روز گذشته در هاله‌ای از ابهام بود و امروز مشخص شد که امکان ورود از طریق جاده‌ها نیز وجود دارد. با این حال به‌ دنبال حل مشکل این زائران هستیم.  

افندی زاده از یک طرح تشویقی برای زائرانی که زودتر برمی‌گردند خبر داد و در یک برنامه تلویزیونی ادامه داد: یک کار تشویقی انجام دادیم و گفتیم تا ۲۳ شهریورماه هر زائری که از پایانه‌های مرزی شش‌گانه به سمت داخل کشور بیاید، نه تنها مشمول آن ۷۵ درصد افزایش قبلی نمی‌شود بلکه قیمت آن به ۵۰ درصد قیمت مصوب قبلی خواهد بود. برای مثال، اکنون قیمت تهران به مهران برای اتوبوس‌های ۴۵ نفره، ۲۴۵ هزار تومان است که با ۷۵ درصد افزایش محاسبه شده است، قیمت برگشت نه تنها آن ۷۵ درصد افزایش را ندارد و به عددی حدود ۱۶۰ هزار تومان می‌رسد، بلکه به قیمت نصف آن یعنی ۸۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.  

افزایش ظرفیت پروازها به عراق

وی از افزایش ۵۰ درصدی ظرفیت هوایی خبر داد و گفت: سازمان هواپیمایی فروش بلیط از طریق نمایندگی و دفاتر را ممنوع کرده است، چرا که بحث‌های چارتری به وجود می‌آمد. شرکت‌های ایرلاین فقط می‌توانند از طریق سایت خود بفروشند و یا اینکه این کار به صورت حضوری انجام شود. ما سعی کردیم مجوز تعداد پروازها را افزایش بدهیم و اکنون تعداد پروازها به ۱.۵ برابر تعداد عادی رسیده است. ظرفیت ما در هفته حدود ۱۲۰ پرواز بود و اکنون به ۱۸۰ پرواز رسیده است.  

رئیس کمیته حمل و نقل ستاد مرکزی اربعین ادامه داد: البته قرار شده است که رئیس سازمان هواپیمایی امروز به کشور عراق برود تا ظرفیت بیشتری بگیریم. با این حال، عمده محدودیت‌ها به دلیل محدودیت ما در فرودگاه نجف است. همانطور که می‌دانید ۹۰ درصد زائران دوست دارند که به نجف بروند و ۱۰ درصد به بغداد می‌روند. این نسبت باید کمی تغییر کند. اگر بتوانیم نسبت‌ها را تغییر بدهیم می‌توانیم ظرفیت بیشتری داشته باشیم.  

 

ارسال نظر