شناسه خبر: 28802

تفاوت ورق با صفحه در چیست؟

تفاوت ورق با صفحه فولادی در چیست؟ پیش از آنکه پاسخی برای پرسش داشته باشیم، لازم است بگوییم که فولاد، آلیاژی پرکاربرد از آهن است. ترکیبات مختلفی در انواع فولاد وجود دارد. به‌عبارت دیگر، وجود مقادیر متفاوت و متنوعی از عناصر شیمیایی در ساختار آلیاژهای فولادی باعث می‌شود که انواع گوناگونی از آن برای امور مختلف تولید شود. برای مثال، درصدهای متفاوتی از عناصری مانند تنگستن، کروم یا منگنز در ساختار آلیاژهای فولادی وجود دارد. انواع فولاد را با ترکیب‌های شیمیایی گوناگون و در اَشکال فیزیکی مختلف از جمله ورق و صفحه می‌سازند. اما تفاوت ورق‌ با صفحه در چیست؟

ورق‌ های استیل

 

یکی از انواع محصولات فولادی، ورق‌های استیل هستند. ورق‌های استیل از فویل‌هایی از این جنس، ضخیم‌تر هستند. در واقع، هر محصولی که ضخامتی بیشتر از فویل و تا حوالی ۶ میلی‌متر داشته باشد در دسته ورق‌های ضخیم قرار می‌گیرد. دوام چنین تولیداتی چندان بالا نیست و باید در زمینه‌هایی به‌کار گرفته و مصرف شوند که مقوله دوام و استحکام به‌میان نیست. برای اینکه دید دقیق‌تری نسبت به ضخامت ورق استیل داشته باشید، بهتر است که بدانید فویل‌ها بسیار نازک هستند و ضخامت‌شان به حدود سه‌صدم میلی‌متر می‌رسد. از ورق‌های استیل در صنایع متنوعی استفاده می‌شود، برای مثال در ساخت‌وتولید تجهیزات پزشکی یا ساخت لوازم آشپزخانه کاربرد دارند. خرید ورق استیل در صنایع گوناگون دیگری هم رواج دارد.

صفحه‌ های استیل

صفحه‌های استیل هم تولیدات فولادی دیگری هستند که کاربردهای متنوعی دارند و ضخامت‌شان بیشتر از ۶ میلی‌متر است. در واقع، تفاوت ورق با صفحه در همین ویژگی یعنی ضخامت‌شان است. صفحه‌ها از ورق‌ها و فویل‌ها ضخیم‌تر هستند. در مواردی که مقوله استحکام و دوام مهم است از صفحه‌ها به‌جای فویل یا ورق استفاده می‌شود. برای مثال، در تولید خودروها از صفحه‌های استیل کمک می‌گیرند. در زمانی که لازم است، خودروها در تست تصادف شرکت کنند، وجود صفحه‌های استیل در ساختارشان باعث افزایش مقاومت‌شان در برخوردها و تصادفات می‌شود. از این صفحه‌ها برای پروژه‌های ساخت‌وساز هم استفاده می‌شود. در ساخت تجهیزات مکان‌های تجاری مانند رستوران‌ها هم کاربرد این محصولات با ضخامت مناسب زیاد دیده می‌شود.

تفاوت ورق با صفحه در چیست؟

تفاوت ورق با صفحه

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره شد، ورق‌ها و صفحه‌ها از مقاطع فولادی پرکاربردی هستند که در زمینه‌های مختلف و صنایع متنوع به‌کار می‌روند. تفاوت‌های عمده این دو موارد زیر است:

  • تفاوت در ضخامت؛ محصولاتی که در دسته ورق قرار می‌گیرند از فویل‌های فلزی ضخیم‌تر هستند اما ضخامتشان تا حدود ۶ میلی‌متر است. برای مثال، ورق سیاه ضخامتی بالاتر از حدود ۱.۵ میلی‌متر دارد و خرید ورق سیاه و قیمتش هم تحت‌تأثیر همین ضخامت قرار می‌گیرد. صفحه‌ها ضخامتی بیشتر از ۶ میلی‌متر دارند.
  • دوام و استحکام ورق‌های فلزی کمتر از صفحه‌ها است و همین باعث می‌شود که کاربردهایشان با یکدیگر تفاوت داشته باشد.

در هر حال، عمده تفاوت ورق با صفحه در موضوع ضخامت است. تفاوت در میزان ضخیم‌بودن محصولات است که باعث می‌شود، کارکردهای تولیدات استیل ورق با صفحه متفاوت شود.

کاربردهای ورق و صفحه‌های فلزی

محصولات فولادی که در دسته ورق و صفحه قرار می‌گیرند، کاربردهای متنوعی دارند. برای خرید ورق استیل 430 یا انواع دیگری از این محصولات باید با مشخصات هریک به‌خوبی آشنا باشید. برای مثال، همین ورق‌های ۴۳۰ در تزئینات منزل و دکوراسیون کاربرد دارد. انواع دیگری از ورق‌ها هم وجود دارند که از جمله آنها می‌توان به ورق سیاه اشاره کرد. ورق‌های استیل هم در مواردی کاربرد دارند که نیاز به ضخامت بیشتر هست و در ضمن لازم است که محصول مقاومت نسبتاً خوبی در مقابل مسائلی مانند زنگ‌زدگی از خود نشان بدهد. از صفحه‌های فلزی در ساختن سطوحی در بیمارستان‌ها، آشپزخانه‌های تجاری و مواردی مشابه استفاده می‌شود. دقت کنید که ظاهر خوب این محصولات و دوام نسبتا مناسبی که دارند از دلایل کاربردهای وسیعشان است. با این حال، اشکالاتی هم دارند. برای مثال، خط‌وخش‌هایی روی آنها ایجاد می‌شود. در هر حال، وسعت استفاده‌شان در صنایع زیاد است.

تفاوت ورق با صفحه در چیست؟

قیمت ورق و صفحه ‌های استیل

تفاوت ورق با صفحه استیل در ضخامت آنها است. همین ویژگی است که کاربردهای این دو نوع محصول را از هم متمایز می‌کند. قیمت هریک هم مانند محصولات فولادی دیگر همیشه در نوسان است. عوامل متعددی هم در شکل‌گیری قیمت‌ها در بازار این محصولات نقش دارند. برای مثال، ارز از جمله دلایلی است که می‌تواند روی بازار محصولات فولادی و فلزی از جمله ورق‌ها و صفحه‌ها اثر زیادی بگذارد. قیمت ورق ضدسایش یا انواع صفحه‌ها در نوساناتی به‌سر می‌برند. از عوامل دیگر در این زمینه هم می‌توان به هزینه‌های حمل‌ونقل یا انبارداری اشاره کرد. در هر حال، اگر در خرید و استفاده از مقاطع فولادی این‌چنینی دست دارید، همیشه باید نگاهی به قیمت‌های بازار داشته باشید. رصدکردن مداوم بازار راهی برای پیداکردن نبض بازار و نوسانات قیمتی آن است. مراجعی وجود دارند که استعلام قیمت‌ها را به‌طور دقیق و درست انجام می‌دهند. برای مثال، اگر قصد خرید محصول پرکاربردی مانند تسمه را دارید، باید ارزش آن در بازار را زیر نظر بگیرید. قیمت تسمه آهنی می‌تواند تحت‌تأثیر عوامل مختلف تغییراتی کند. لازم است که با پیگیری مدام بازار و مراجعه به سامانه‌های استعلام‌گیری قیمت‌ها از روند نوسانات آن باخبر شوید و برای خریدش در پروژه‌های مختلف در زمانی مناسب اقدام کنید.

در آخر

برای آگاهی از قیمت انواع ورق‌ها و صفحه‌های استیل برای مثال دانستن قیمت ورق st52 باید به مراجعی معتبر دسترسی داشته باشید. یکی از مراجع خوش‌سابقه‌ای که در این زمینه فعالیت می‌کند، شرکت آیرومارت (پیشرو صنعت نفت آسیا) است. این شرکت قیمت انواع محصولات فولادی و فلزی را به‌طور مداوم به‌روزرسانی می‌کند و پایگاه امنی است که می‌توانید با استعلام‌گیری قیمت‌ها از آن در جریان نوسانات بازار قرار بگیرید. این شرکت خوش‌سابقه مرجعی است که بسیاری از شرکت‌های معتبر بازار و دست‌اندرکاران صنایع مختلف برای آگاهی از قیمت‌ها به آن رجوع می‌کنند. آیرومارت در حوزه تأمین و بازرگانی مقاطع فولادی مختلف هم فعال است. برای ارتباط با آن می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

  • با شماره تلفن 02145306 تماس بگیرید.
  • به وبسایت iromart.com مراجعه کنید.

علاوه بر این خدمات، آیرومارت تحلیلی از نوسانات بازار هم برای محصولات مختلف ارائه می‌کند. با در نظرداشتن مراجعه به آن به‌سادگی می‌توانید برای پروژه‌های مختلفی برنامه‌ریزی کنید که خرید ورق یا صفحات فلزی در آنها جای دارند. تکیه‌کردن به نام‌های قابل‌اعتماد خیالتان را بابت مدیریت امور مالی و برنامه‌ریزی‌های هر پروژه راحت می‌کند.

 

ارسال نظر