شناسه خبر: 28823

تغییر رویکرد توسعه مناطق آزاد در دولت سیزدهم

مدیرعامل منطقه آزاد ارس می‌گوید در ماه‌های گذشته دولت سیزدهم تلاش کرده با تغییر رویکرد در توسعه فعالیت‌های مناطق آزاد نقش این حوزه‌ها در تجارت و اقتصاد ایران را گسترش دهد.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، مجید کیانی در همایش تجاری ایران و ارمنستان اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که در سال‌های گذشته به عنوان یک چالش در مناطق آزاد مطرح بود بحث اجرای تمام مفاد قانونی در این مناطق بود. در ماه‌های گذشته تلاش شده در این راستا گام‌های مهمی برداشته شود تا نقش آنها در توسعه اقتصادی کشور افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به نقش مهم بخش خصوصی در توسعه مناطق آزاد تاکید کرد: در حوزه فعالیت‌های تجاری بخش خصوصی باید سهمی مهم و جدی داشته باشد. از این‌رو امیدواریم با فراهم کردن مقدمات لازم در منطقه آزاد ارس شاهد نقش‌آفرینی این بخش باشیم.

مدیرعامل منطقه آزاد ارس با اشاره به قرارگیری این منطقه آزاد در همجواری ارمنستان گفت:‌برآوردها به ما نشان می‌دهد که منطقه آزاد ارس امکان افزایش نقش آفرینی در حوزه‌هایی مانند صنعت، تجارت، گردشگری و کشاورزی را دارد که با استفاده از ظرفیت‌های داخلی و همکاری با کشورهای همسایه می‌توان در تمامی این بخش‌ها برنامه‌های جدی را اجرایی کرد.

کیانی اضافه کرد: تنها در حوزه کشاورزی در منطقه آزاد ارس 13 هزار هکتار زمین قابل کشت وجود دارد و همچنین سالانه ظرفیت تولید 1500 تن شیلات را داریم که در کنار تامین نیازهای داخلی امکان صادرات آنها نیز وجود دارد.

وی خاطر نشان کرد: با بهره‌مندی از مسیر ریلی جدید که منطقه ارس را به ارمنستان متصل می‌کند امکان توسعه تجارت میان دو کشور وجود خواهد داشت. همچنین با ثبت ژئوپارک ارس در یونسکو این منطقه شرایط آن را دارد که در حوزه گردشگری نیز نقشی مهم ایفا کند.

 

ارسال نظر