شناسه خبر: 28874

رفع موانع داخلی؛ شرط استفاده از فرصت‌ عضویت در سازمان شانگهای

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: سازمان همکاری شانگهای یک اتحادیه است که هدفش ایجاد و شکل دادن یک سازکار امنیتی، تجاری و اقتصادی در برابر تک جانبه گرایی غرب است؛ بنابراین شرط استفاده از این فرصت، این است که ما در کشور موانع داخلی را رفع کنیم و از این فرصت به صورت عملیاتی استفاده کنیم؛ هنر ما این است که از این فرصت برای توسعه تجارت بهره ببریم.

به گزارش اقتصادنگار، علیرضا پیمان پاک امروز ۲۸ شهریور ماه در جمع خبرنگاران در سازمان صنعت معدن و تجارت خراسان رضوی اظهار کرد:  جلسات کارگروه توسعه صادارت استان با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف، نمایندگان اتحادیه و بخش‌های خصوصی ، معاون اقتصادی استاندار و... برگزار و در یک جلسه مهم چالش‌های توسعه تجارت با کشورهای آسیای میانه به عنوان اعضای اصلی سازمان همکاری شانگهای بررسی شد.

وی افزود: در این جلسه برنامه ریزی‌هایی صورت گرفت تا در حوزه‌های مرتبط با توسعه تجارت از جمله شناسایی ظرفیت‌های استان و کشور، توسعه بازار از طریق خراسان رضوی با تجار کشورهای عضو این سازمان، شناساسی مشکلات زیر ساختی مانند حوزه لجستیک، حوزه مرزها و ریلی، کاهش تعرفه‌ها و بحث‌های مربوط به بیمه‌ها، بحث مشکلات گمرک، ارزش گذاری و قیمت گذاری پایه صادارتی و.. در قالب یک برنامه مشخص پیگیری‌هایی انجام شده تا به دستاورد خوبی رسیده و از ظرفیت‌های عضویت در سازمان همکاری شانگهای به خوبی بهره ببریم.

معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص اثرات تحریم‌ها و عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای بیان کرد: سازمان همکاری شانگهای یک اتحادیه است که هدفش این است که در برابر تک جانبه گرایی غرب سازکار امنیتی، تجاری و اقتصادی شکل دهد. بنابراین این سازکار مهمترین فاکتور تسهیل تجارت بین اعضا است. وقتی این هدف شکل گیرد به راحتی می‌توان آثار تحریم‌ها در حوزه تجارت کاهش را دهیم‌. در این زمینه موضوعات مختلفی از جمله حذف دلار و یورو از تجارت اعضای این سازمان، بحث ایجاد سازو کار بانکی مشترک، تسهیل حمل ونقل وترانزیت و.... برای مقابله با تحریم‌ها مطرح است. بنابراین با توجه به اینکه اصل، اساس و رسالت این سازمان مقابله با یک جانبه گرایی و تک قطبی بودن در دنیا است، پس شرط استفاده از این فرصت این است که ما در کشور موانع داخلی را رفع کنیم و از این فرصت به صورت عملیاتی استفاده کنیم در غیر این صورت در  سطح کلان باقی می‌ماند. هنر ما این است که از این فرصت برای توسعه تجارت بهره ببریم.

در ادامه امیررضا رجبی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی اظهار کرد: برنامه ریزی شده تا هیات تجاری به کشور ازبکستان اعزام شود. همچنین با توجه به پیوستن ایران به پیمان شانگهای نمایشگاهی که قرار است در کشور قرقیزستان برگزار شود و از قبل برنامه ریزی شده با شور و حال بهتری برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه صندوق ضمانت صادارت حضور داشته تا زمینه تبادلات مالی فراهم شود. در آذرماه سال جاری نمایشگاه اختصاصی کالاهای ایران در ترکمنستان برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: با توجه به توافق صورت گرفته در پایانه‌های سرخس، دوغارون، باجگیران و لطف آباد زمینه برای تبادل ترانزیت و کالایی به خوبی فراهم می‌شود. سرمایه گذاران چینی و روسی آماده هستند که در سرخس که فضای ریلی خوبی را برای تبادل تجاری دارد سرمایه گذاری خوبی انجام دهند و موافقت‌های اولیه آن صورت گرفته است. امید است با  توجه به حضور ایران در سازمان همکاری‌ شانگهای سرمایه گذاری سرعت گرفته و ظرفیت ایران از ترانزیت کالاهای شرق کشور در خراسان رضوی محقق شود.

تعیین تعرفه‌های ترجیحی میان اعضای سازمان همکاری شانگهای به صادات فرش دستباف کمک می‌کند

رجبی درباره سهم تجارت فرش دستباف و زعفران و جایگاه آن در تجارت با اعضای این  سازمان بیان کرد: اگرچه صنعت فرش دستباف در خراسان بسیار مورد توجه است، اما توسعه فرش دستباف امروز در کل کشور جدی گرفته شده وتعیین تعرفه‌های ترجیحی میان اعضای سازمان همکاری شانگهای به صادات فرش دستباف کمک می‌کند. همچنین عمده تولید زعفران در کشور مربوط به خراسان رضوی بوده و استان ما یکی از صادارت کنندگان اصلی زعفران بوده که این صادارت در گذشته از طریق کشورهای دیگر صورت می‌گرفت  که اکنون با این پیمان تسهیل تجارت در زمینه صادارت زعفران و سایر محصولات کشاورزی انجام خواهد شد.

ارسال نظر