شناسه خبر: 28935

پرداخت ۳۳ میلیارد دلار تسهیلات ارزی توسط صندوق توسعه ملی

معاون منابع و مصارف صندوق توسعه ملی گفت: تا الان ۳۳ میلیارد دلار تسهیلات ارزی پرداخت کرده‌ایم، ما در لرستان کل استان را منطقه محروم در نظر گرفتیم و ۳۰ درصد سود تسهیلات ارزی را بخشیدیم.

به گزارش اقتصادنگار، علیرضا صالح در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی لرستان، با اشاره به تاریخچه تشکیل صندوق توسعه ملی، اظهار کرد: بحث تشکیل حساب ذخیره ارزی در سه دولت هشتم، نهم و دهم دنبال شد.

وی ادامه داد: در حساب ذخیره ارزی تا سال ۸۴ حدود ۳۵ میلیارد دلار وارد حساب شد از ۸۴ تا ۸۹ حدود ۱۸۵ میلیارد دلار وارد حساب ذخیره ارزی شد.

صالح بیان کرد: از سال ۸۲ تا ۸۹ حدود ۱۲۴ میلیارد دلار وارد دولت و حدود ۱۶ میلیارد دلار تسهیلات به بخش خصوصی داده شد و مقداری به بخش خصوصی و در پایان سال ۸۸ باقی‌مانده حساب ذخیره ارزی دو میلیون دلار بود.

معاون منابع و مصارف صندوق توسعه ملی عنوان کرد: در ماده ۸۴ برنامه پنجم صندوق توسعه ملی ایجاد شد،  که در اساسنامه آن بنابود ۲۰ درصد منابع به این صندوق بیاید و کامل به بخش خصوصی داده شود و دولت به ان دسترسی نداشته باشد.

وی بیان کرد: هدف ما در صندوق توسعه ملی زاینده کردن سرمایه‌هاست.

صالح ادامه داد: تفاوت بین بودجه و صندوق در این است که پایان سال باید بودجه را صفر کنیم.

معاون منابع و مصارف صندوق توسعه ملی تصریح کرد: یکی از سیاست‌هایی که دنبال می‌کنیم این است وارد سرمایه‌گذاری شویم و با شما مشارکت کنیم.

وی عنوان کرد: ریال بحث ممنوعه صندوق است، ماده ۵۲ را در مجلس از سال ۹۰ شروع کردند تبدیل به ریال کنید، ۹ میلیارد دلار را به ریال تبدیل کردیم که الان دو میلیارد دلار ارزش دارد.

صالح با اشاره به این‌که باید تسهیلات ارزی را بگیریم و بتوانیم به لرستان بدهیم، تصریح کرد: در تسهیلات ارزی واحدهایی که می‌توانند صادرات داشته باشند، تسهیلات ارزی را بگیرند و بازپرداخت داشته باشند کف پانصد میلیارد دلار می‌توانیم پرداخت داشته باشیم.

معاون منابع و مصارف صندوق توسعه ملی ادامه داد: بجز بانک صنعت و معدن هر بانک دیگری به من امضا کند که اعتبار ندارد قول می‌دهیم قراردادا عاملیت را با آن‌ها ببندیم.

وی تصریح کرد: علاوه بر تسهیلات اعتبار خریدار خارجی نیز می‌توانیم داشته باشیم، اگر توانستند مشتری خارجی پیدا کنند و داشته باشند، بنابراین در بانک‌های تخصصی‌مان می‌توانید سپرده گذاری کرده تسهیلات خریدار خارجی هم داشته باشید.

صالح افزود: شرکت‌های پیمانکاری در مناقصه‌های بین‌المللی برنده شده‌اند قرار داد ببندید ۶ درصد تجهیز کارگاه و ۷ درصد پیش پرداخت ضمانتنامه ارزی می‌خواهید به ما اعلام کنید در بانکی حساب ارزی باز می‌کنیم که به شما ضمانت نامه بانکی بدهد.

معاون منابع و مصارف صندوق توسعه ملی بیان کرد: اگر سرمایه‌گذاری خوب در استان داشته باشید که افق روشنی داشته باشد می‌توانیم در کنار شما قرار گرفته و سرمایه‌گذاری کنیم.

وی عنوان کرد: کسانی که سرمایه در گردش ریالی می‌خواهند و قرارداد معتبر دارند، اگر این استان بتواند پنج میلیون دلار سرمایه در گردش ارزی بگیرد خیلی از مشکلات سرمایه در گردش ریالی حل می‌شود

صالح ادامه داد: تا الان ۳۳ میلیارد دلار تسهیلات ارزی پرداخت کرده‌ایم، ما در لرستان کل استان را منطقه محروم در نظر گرفتیم و ۳۰ درصد سود تسهیلات ارزی را بخشیدیم.

معاون منابع و مصارف صندوق توسعه ملی خطاب به حضار تأکید کرد: از ظرفیت‌های ما استفاده کنید، برای سپرده گذاری سرمایه در گردش ارزی در خدمت شما هستیم.

وی عنوان کرد: ما در صندوق دنبال بنگاه داری نیستیم، در حد ۲۰ درصد می‌خواهیم ورود کنیم، سهامداری می‌خواهیم ورود کنیم ولی جایی وارد سرمایه‌گذاری می‌شویم که زایندگی داشته باشد.

صالح بیان کرد: ریال مانایی را برای این آوردیم برای طرح‌هایی که صادرات ندارند اما طرح پرباری است استفاده شود.

معاون منابع و مصارف صندوق توسعه ملی  افزود: لرستان می‌تواند نقشی که همدان برای غرب کشور بازی می‌کند برای جنوب غرب کشور بازی کند.

 

ارسال نظر