شناسه خبر: 29267

قدرت دلار ماندنی نیست

رئیس بانک مرکزی ژاپن انتقادات علیه سیاست‌های پولی را نپذیرفت و معتقد است که قدرت دلار ماندنی نیست.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از ایسنا به نقل از اکونومیک، در حالی که به دلیل افزایش زیان ین ژاپن در برابر دلار آمریکا در روزهای اخیر، انتقادها از سوی دولت، علیه بانک ژاپن افزایش یافته است، این بانک اتهامات را رد می‌کند.

نخست‌وزیر ژاپن، فومیو کیشیدا گفت که دولت انتظار دارد سیاست پولی بانک عوامل مختلفی را در نظر بگیرد. اگر نرخ ارز خارجی بیش از حد تغییر کند ما باید از نزدیک با بانک مرکزی هماهنگ شویم و اقدامات مناسب را در نظر بگیریم.

تاکشی شینا، قانونگذار اصلی اپوزیسیون حزب دموکراتیک ژاپن گفت: «دولت و بانک مرکزی در جهت مخالف حرکت می‌کردند».

این بانک علی‌رغم افزایش شدید نرخ بهره توسط سایر بانک‌های مرکزی از دسامبر گذشته برای مدت طولانی بر سیاست پولی فوق‌العاده سست پافشاری می‌کند.

این بانک برای محافظت از ارزش ین ژاپن در برابر دلار آمریکا، چند بار در بازار مداخله کرده است اما برابری همچنان به کاهش خود ادامه می‌دهد و به سطح ۱۵۰ نزدیک می‌شود.

هاروهیکو کورودا، رئیس بانک تاکید کرد که دلار آمریکا نه تنها در برابر ین ژاپن بلکه در برابر تمام ارزهای اصلی در حال افزایش است و افزود که قدرت دلار آمریکا ادامه نخواهد داشت.

وی در پاسخ به شینا گفت: ادعای شما مبنی بر اینکه تسهیلات کمی و کیفی ما شکست مطلق بوده خلاف واقعیت است، من قصد کناره‌گیری ندارم.

این در حالی است که تعداد ورشکستگی شرکت‌ها در کشور ژاپن در سه ماهه سوم ۶.۹ درصد افزایش یافته که اولین افزایش در سه سال گذشته است.

ارسال نظر