شناسه خبر: 29344

چند واحد راکد احیا شد؟

بر اساس آمارها در هفت ماهه امسال ۷۶۶ واحد صنعتی راکد احیا شده و بیشترین واحدها هم در استان تهران و صنایع شیمیایی بوده است.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، بر اساس اطلاعاتی که از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در اختیار ایسنا قرار گرفته در هفت ماهه امسال ۷۶۶ واحد صنعتی راکد احیاء شده و احیای واحدهای راکد ۱۵ هزار و ۴۱ اشتغال ایجاد کرده است.

بیشترین تعداد واحد راکد در تهران احیا شده، به طوری که در هفت ماهه امسال ۱۰۰ واحد در این استان به چرخه تولید برگشته و ۱۵۸۳ اشتغال نیز در این استان احیا شده است. اما کمترین واحد احیا شده مربوط به استان کرمان است که در مدت زمان یاد شده، چهار واحد راکد در آن احیا و ۴۱ اشتغال تثبیت شده است.

همچنین بر اساس جزئیات این آمار، بیشترین واحد احیا شده در هفت ماهه امسال در رشته صنعت شیمیایی بوده، ۲۰۳ واحد راکد در این بخش احیا شده است. درباره سایر رشته فعالیت‌ها ۱۶۴ واحد در صنعت فلزی، ۱۲۷ واحد در صنایع کانی غیرفلزی، ۱۲۴ واحد در صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی و ۶۳ واحد در صنعت سلولزی به چرخه تولید برگشته‌اند. کمترین واحدها نیز در صنایع نساجی، خدمات و برق و الکترونیک بوده که به ترتیب ۳۱، ۲۹ و ۲۵ واحد راکد در این حوزه‌ها به چرخه تولید برگشته است.

امسال برای احیای ۱۶۰۰ واحد تولیدی راکد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور هدف گذاری و پیش بینی شده با احیای این تعداد واحد برای ۲۸ هزار و ۸۰۰ نفر شغل ایجاد شود. همچنین طبق اعلام سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برای احیاء ۴۰۰ واحد تولیدی راکد در خارج از شهرک‌ها و نواحی صنعتی نیز برنامه‌ریزی شده است.

گفتنی است نتیجه طرح پایش واحدهای صنعتی غیرفعال نشان می‌دهد ۱۲ هزار و ۶۷ واحد راکد، شامل ۶۸۱۴ واحد در داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی و ۵۲۵۳ واحد در خارج از آن‌ها شناسایی شد. از مجموع واحدهای صنعتی راکد شناسایی شده ۶۲ درصد از طریق شیوه‌های فنی بازفعال سازی، امکان راه‌اندازی مجدد دارند که در صورت تحقق آن، بیش از ۱۶۷ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد خواهد شد.

همچنین بر اساس اعلام مدیران بنگاه‌های اقتصادی راکد، ۴۴ درصد از واحدهای غیرفعال مشکل کمبود نقدینگی، ۱۶ درصد مشکل نبود تقاضا و بازار، ۱۱ درصد مشکل کمبود مواد اولیه، ۱۰ درصد مشکل فرسودگی ماشین آلات، ۹ درصد مشکلات حقوقی با سازمان‌ها و دستگاه‌ها، ۸ درصد مشکلات زیرساختی و ۲ درصد مشکلات مالکیتی و سهامداری دارند.

 

ارسال نظر