شناسه خبر: 29397

بدهی شرکت‌های برتر آلمان رکورد زد

بدهی شرکت‌های برتر آلمان به بالاترین حد تاریخی خود رسید.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از راشا، بدهی مالی خالص ۱۵۰ شرکت بزرگ آلمان در بورس به بالاترین سطح خود در سال جاری رسیده است.

روزنامه آلمانی هندلزبلات اعلام کرد که تنها در یک سال، بدهی شرکت‌های بزرگ (به استثنای بانک‌ها و شرکت‌های بیمه) ۲۰ درصد افزایش یافت و به ۵۳۳ میلیارد یورو (۵۲۶ میلیارد دلار) رسید.

در این گزارش آمده است که ۲۵ شرکت آلمانی در حال حاضر بدهی بیشتری نسبت به سهام دارند و افزود که برای کاهش بدهی، بسیاری از آنها در حال برنامه‌ریزی فروش سهام خود هستند.

همچنین چرخش نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی باعث افزایش شدید هزینه‌های وام‌های جدید می‌شود.

این رسانه می‌گوید: اوراق قرضه شرکتی در حال حاضر بازده متوسط ‌سالانه ۴.۳ درصد است اما یک سال پیش ۰.۷درصد بود. این روند اخیراً شتاب گرفته است زیرا سرمایه ‌گذاران انتظار دارند با توجه به نرخ تورم دو رقمی، نرخ بهره به سرعت افزایش یابد.

در این گزارش تاکید شده است که غول مخابراتی دویچه تلکوم که در شاخص دکس گنجانده شده است، دارای بیشترین بدهی خالص در میان شرکت‌های آلمانی است و برآورد می‌شود بدهی آن ۱۴۵.۸ میلیارد یورو باشد.

روز یکشنبه، نخست‌وزیر ایالت زاکسن، مایکل کرچمر هشدار داد که شرکت‌های آلمانی در حال حاضر برای بقای خود در میان هزینه‌های سرسام‌آور انرژی در تلاش هستند.

به گفته این مقام مسئول، بسیاری از شرکت‌ها آماده اند تا در عرض چند هفته و نه چند ماه کار خود را متوقف کنند.

روز قبل، دویچه پرس-آژانتور با استناد به بیانیه رئیس اتحادیه اتاق‌های بازرگانی و صنایع آلمان، پیتر آدریان گزارش کرد که برخی از شرکت‌ها در آلمان ممکن است با تشدید بحران انرژی، فعالیت خود را متوقف کنند.

 

ارسال نظر