شناسه خبر: 29430

خداحافظی مرسدس بنز با روسیه

مرسدس بنز از بازار روسیه خارج می‌شود و سهام خود را به سرمایه‌گذار محلی می‌فروشد

به گزارش ایسنا، شرکت خودروسازی مرسدس بنز اعلام کرد که از بازار روسیه خارج می‌شود و سهام شرکت‌های خدمات صنعتی و مالی خود را به یک سرمایه‌گذار محلی می‌فروشد و به عنوان آخرین خودروساز، از این کشور خارج می‌شود.

شرکت خودروسازی نیسان ژاپن در این ماه با واگذاری تجارت خود در روسیه به یک نهاد دولتی به ازای یک یورو، ۶۸۷ میلیون دلار ضرر متحمل شد که مشابه اقدام قبلی رنو است که اکثریت سهام خود در آوتوواز روسیه را به قیمت یک روبل فروخت.

مرسدس بنز روسیه اعلام کرد که سهام شرکت‌های محلی به زنجیره فروش خودرو Avtodom فروخته خواهد شد. هارالد ویلهلم، مدیر مالی مرسدس بنز در حالی که نتایج سه ماهه سوم را ارائه می‌کند، گفت که انتظار نمی‌رود این معامله اثرات مهم دیگری در سودآوری و وضعیت مالی گروه فراتر از آنچه در سه ماهه قبلی گزارش شده است، داشته باشد.

وی افزود: تکمیل نهایی معامله منوط به تایید مقام مسئول و اجرای شرایط توافق شده است.

شرکت‌های خودروسازی نیسان و رنو شامل بند بازخرید شش ساله بودند. روزنامه روسیه ودوموستی به نقل از یک منبع گفت که قرارداد مرسدس ممکن است شامل بند مشابهی باشد. یکی از سخنگویان مرسدس گفت که ۱۵ درصد سهام این شرکت در کامیون‌ساز روسی کاماز تحت تأثیر معامله مورد نظر قرار نمی‌گیرد و باید طبق برنامه در سال جاری به دایملر تراک منتقل شود.

ناتالیا کورولوا، مدیر عامل مرسدس بنز روسیه در بیانیه‌ای گفت: اولویت‌های اصلی در توافق با شرایط معامله، به حداکثر رساندن انجام تعهدات به مشتریان از روسیه، از نظر خدمات پس از فروش و خدمات مالی و هم حفظ مشاغل کارکنان در بخش‌های روسی شرکت بود.

بر اساس گزارش رویترز، مرسدس در اوایل ماه مارس تولید خود را در روسیه به حالت تعلیق درآورد. انجمن کسب‌وکارهای اروپایی (AEB) اعلام کرد که ۹۵۵۸ دستگاه خودروی مرسدس بنز از ژانویه تا سپتامبر در روسیه فروخته شده است که نسبت به سال گذشته ۷۲.۸ درصد کاهش داشته است.

ارسال نظر