شناسه خبر: 29439

تمجید رئیس روس‌نفت از موضع عربستان در بازارهای نفت

ایگور سچین، مدیرعامل غول نفتی روس‌نفت روسیه در اظهاراتی موضع عربستان سعودی در بازار نفت جهانی را معقولانه و بر مبنای تحلیل عرضه و تقاضای نفت توصیف کرد.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از ایسنا، گروه اوپک پلاس که عربستان سعودی و روسیه در آن حضور دارند، ماه میلادی جاری کاهش تولید نفت به میزان دو میلیون بشکه در روز را از نوامبر، تصویب کرد. این تصمیم با وجود مخالفت آمریکا که به دنبال کنترل قیمتهای سوخت است، گرفته شد و به بروز جنگ لفظی میان واشنگتن و ریاض منجر شد.

در تازه ترین اظهارات مقامات آمریکایی، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا گفت: اقدام اخیر عربستان سعودی برای فراهم کردن کمک به اوکراین و رای ریاض به محکومیت الحاق بخشی از مناطق اوکراین به روسیه در سازمان ملل متحد، تحولات مثبتی است اما تصمیم اشتباه اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت را جبران نمی کند.

بر اساس گزارش رویترز، بلینکن در کنفرانسی به میزبانی بلومبرگ، مجددا بر موضع اخیر آمریکا تاکید و اعلام کرد واشنگتن روابطش با عربستان سعودی را مورد ارزیابی مجدد قرار می دهد.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی هفته جاری، در اجلاس ابتکار سرمایه گذاری آینده در پاسخ به این که پس از کاهش تولید اوپک پلاس و مهلت پنجم دسامبر برای اجرای سقف قیمت برای صادرات نفت روسیه، روابط انرژی با آمریکا چطور به وضع عادی برمی گردد، اظهار کرد: تصور می کنم که ما به عنوان عربستان سعودی، تصمیم گرفتیم آدم بالغ باشیم. مدام می شنویم که شما با ما هستید یا علیه ما؟ آیا فضایی برای این که "ما با مردم عربستان سعودی هستیم" وجود دارد.

ارسال نظر