شناسه خبر: 29476

دنیای جدیدی از جرایم سایبری گشوده می‌شود

سازمان پلیس جهان (اینترپل) اعلام کرد برای این خطر آماده می‌شود که متاورس (فضاهای ایمیرسیو آنلاین)، ممکن است نوع جدیدی از جرایم سایبری را ایجاد کرده و اجازه دهد جرایم فعلی در مقیاس بزرگتری اتفاق بیافتند.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، مادان اوبروی، مدیر اجرایی امور فناوری و نوآوری اینترپل به رویترز گفت: کشورهای عضو درباره نحوه آمادگی برای جرایم احتمالی متاورس، نگرانیهایی را مطرح کرده اند. بعضی از این جرایم ممکن است در این محیط، جدید باشند و بعضی جرایم دیگر بواسطه این محیط، امکان بروز پیدا کرده و به سطح گسترده‌تری برسند.

اوبروی گفت: فیشینگ و کلاهبرداری هنگامی که مربوط به واقعیت افزوده و واقعیت مجازی باشد، شکل متفاوتی دارند. ایمنی کودکان هم مایه نگرانی است. وی افزود: واقعیت مجازی ممکن است جرایم را در دنیای واقعی تسهیل کند. اگر گروه‌های تروریستی بخواهند به یک فضای واقعی حمله کنند، ممکن است از این فضا برای برنامه ریزی و شبیه سازی و اجرای حمله خود پیش از انجام حمله در دنیای واقعی، استفاده کنند.

سازمان اجرایی اتحادیه اروپا (یوروپل) اوایل ماه میلادی جاری در گزارشی اعلام کرد گروه‌های تروریستی ممکن است در آینده از دنیاهای مجازی برای تبلیغات عقیدتی، استخدام و آموزش استفاده کنند. همچنین، کاربران ممکن است دنیاهای مجازی را با مقررات افراطی، ایجاد کنند.

یوروپل اعلام کرد اگر محیطهای متاورس تعامل کاربران در بلاک‌چین را ضبط کنند، این امر ممکن است باعث شود دنبال کردن هر کاری که یک فرد بر مبنای یک تعامل با آنها انجام می دهد، ممکن باشد و اطلاعات ارزشمند برای مزاحمان یا اخاذی کنندگان فراهم کند.

متاورس به واژه محبوب فناوری در سال ۲۰۲۱ تبدیل شد و شرکتها و سرمایه گذاران انتظار دارند محیطهای جهان مجازی، محبوبیت بیشتری پیدا خواهد کرد و به منزله مرحله جدیدی در توسعه اینترنت هستند. فیس بوک در اکتبر سال ۲۰۲۱ اعلام کرد برای منعکس کننده تغییر رویکرد خود در زمینه متاورس، نامش را به متا تغییر می دهد.

بر اساس گزارش رویترز، اما تاکنون، این بینش نشانه چندانی از تحقق را نشان نداده است. ارزش سهام متا پنج شنبه گذشته با ابراز بدبینی سرمایه گذاران درباره هزینه متا برای متاورس، ریزش کرد. فروش داراییهای مبتنی بر بلاک‌چین که شامل زمین و سایر اموال دیجیتالی است، پس از رشد انفجاری که سال میلادی گذشته داشت، دچار افت چشمگیری شده است.

 

ارسال نظر