شناسه خبر: 29592

ترکیه در مسیر افزایش نرخ بهره است؟ ترکیه در مسیر افزایش نرخ بهره است؟

صندوق بین‌المللی پول می‌گوید که ترکیه باید نرخ بهره را افزایش دهد تا آزادی بانک مرکزی آن بیشتر شود. به گزارش ایسنا و به نقل از اکونومیک، صندوق بین‌المللی پول (IMF) در بیانیه‌ای اعلام کرد که ترکیه باید سیاست‌های پولی خود را سخت‌تر کند و به بانک مرکزی خود استقلال بیشتری بدهد.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از ایسنا و به نقل از اکونومیک، صندوق بین‌المللی پول (IMF) در بیانیه‌ای اعلام کرد که ترکیه باید سیاست‌های پولی خود را سخت‌تر کند و به بانک مرکزی خود استقلال بیشتری بدهد.

صندوق بین‌المللی پول به منظور کمک به کاهش تورم توصیه کرد که افزایش زودهنگام نرخ‌ها همراه با اقداماتی برای تقویت استقلال بانک مرکزی لازم است.

این توصیه پس از آن ارائه شد که موسسه آمار ترکیه در روز پنجشنبه فاش کرد که قیمت‌های مصرف‌کننده در ترکیه در ماه اکتبر افزایش بیشتری داشته و ۸۵.۵۱ درصد نسبت به سال افزایش یافته است. همچنین قیمت مسکن ۸۵ درصد و قیمت مواد غذایی ۹۹ درصد در سطح سالانه افزایش یافته است.

علی‌رغم این ارقام، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه تاکید کرد که این کشور از افزایش نرخ بهره خودداری می‌کند زیرا چنین اقدامی می‌تواند اثرات منفی بر اقتصاد بگذارد.

ارسال نظر