شناسه خبر: 29796

معافیت‌های مالیاتی ۴۴ هزار میلیارد تومان بیشتر از درآمدهای مالیاتی است

رییس سازمان امور مالیاتی ضمن پیش‌بینی ۴۵۰ هزار میلیارد تومانی درآمد مالیاتی در سال جاری، اعلام کرد: سال گذشته ۳۵۰ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی در اظهارنامه‌ها دریافت کردیم، در حالی که کل درآمد مالیاتی ۳۰۶ هزار میلیارد تومان بود که ۴۴ هزار میلیارد تومان کمتر از معافیت‌ها بوده است.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، داوود منظور امروز (دوشنبه) در نهمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با تاکید بر اینکه بیشترین آسیب‌پذیری اقتصاد از تحریم‌ها، فشارهایی است که به تامین مالی دولت وارد می‌شود، اظهار کرد: این فشارها تلاش می‌کند دولت را در ارائه خدمات دچار مشکل و نارسایی کند. باید بتوان دولت را به سمتی هدایت کرد که بار مالی آن از منابع درون‌زای داخلی تامین و هرگونه فشار خارجی در حوزه اقتصاد کم اثر شود.

منظور با تاکید بر این‌که مالیات به عنوان منبع درآمد پاک و پایدار محسوب می‌شود، اظهار کرد: این منبع درآمد بهترین شیوه برای تامین مالی دولت در ارائه خدمات است.

وی با بیان اینکه باید تلاش شود منبع اصلی تامین مالی دولت مالیات باشد، گفت: اگر شکاف مالیاتی و فاصله مالیات وصول شده و مالیات بالقوه را به تدریج کاهش دهیم، این امکان فراهم می‌شود.

رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان این‌که طی دو دهه گذشته تحولات خوبی در نظام مالیاتی شکل گرفته است، گفت: در حال نزدیک شدن به نقاط بلوغ نظام مالیاتی هستیم اما تا رسیدن به وضعیت ایده‌آل که این منبع درآمدی بتواند بودجه دولت را به طور کامل تامین کند، فاصله زیادی داریم که این فاصله باید در بازه میان مدت کم شود.

اول هزینه‌های جاری دولت، بعد بودجه دولت باید از مالیات تامین شود

منظور ادامه داد: در مرحله‌ اول باید همه هزینه‌های جاری دولت با مالیات تامین شود و در مرحله بعد کل بودجه دولت باید از طریق مالیات تامین شود.

رئیس سازمان امور مالیاتی با تاکید بر این‌که درآمد نفتی باید به عنوان ثروت ملی انباشته شود عنوان کرد: این درآمد باید در تامین مالی اجرای طرح‌ها و پروژه‌های غیردولتی مورد استفاده قرار بگیرد. در حالت مطلوب سود حاصل از سرمایه‌ گذاری درآمد نفتی که به صندوق توسعه ملی می‌رود باید به سمت بودجه هدایت شود.

وی با تاکید بر این‌که باید تلاش کنیم منبع اصلی تامین مالی دولت مالیات باشد، اظهار کرد: این ظرفیت به خوبی مهیا است مخصوصا اگر شکاف مالیاتی را به تدریج کم کنیم و فاصله مالیات وصول شده تا مالیات بالقوه به تدریج کاهش یابد.

۳۵۰ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی در سال گذشته

منظور در ادامه با بیان این‌که در نظام مالیاتی با معافیت گسترده قانونی مواجه هستیم، توضیح داد: در سال گذشته ۳۵۰ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی در اظهارنامه‌ها دریافت کردیم، در حالی که کل درآمد مالیاتی در سال گذشته ۳۰۶ هزار میلیارد تومان بود که این میزان امسال به ۴۵۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

وی با تاکید بر این‌که باید وضعیت معافیت‌های مالیاتی ساماندهی شود، اظهار کرد: باید حتما سقف و کف مالیاتی داشته باشیم. پیشنهاداتی در این زمینه تهیه شده که باید در قالب اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم به تایید مجلس شورای اسلامی برسد.

رئیس سازمان امور مالیاتی ادامه داد: نکته‌ دیگر اینکه بین وصول درآمدهای مالیاتی و مالیات بالقوه فاصله می‌اندازد، اجتناب‌های مالیاتی است؛ یعنی مودیان با بهره‌برداری از قانون مالیاتی می‌توانند کمتر از میزانی که باید بپردازند، پرداخت کنند.

منظور با اشاره به فرارهای مالیاتی تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلات فرارهای مالیاتی است. در واقع فعال اقتصادی به عنوان مودی شناسایی نمی‌شود یا اگر شناسایی می‌شود کتمان درآمد یا بیش اظهاری هزینه‌ها صورت می‌گیرد.

وی از دریافت یک میلیون و ۵۰۰ هزار اظهارنامه جدید مالیاتی در سال جاری خبر داد و گفت: امیداریم این موضوع به کاهش فرار مالیاتی کمک کند. از ابتدای سال جاری تاکنون در شناسایی مودیان جدید توفیقات خوبی حاصل شده است و امیدواریم سال آینده اظهارنامه‌های بیشتری دریافت کنیم.

 

ارسال نظر