شناسه خبر: 29797

آمار صدور مجوزهای مشاغل خانگی اعلام شد

رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و توسعه مشاغل خانگی کشور از صدور ۷۰ هزار فقره مجوز مشاغل خانگی ظرف ۷ ماه گذشته خبر داد و گفت: وزارت کار، پیشتاز صدور مجوزهای مشاغل خانگی از نظر تعداد و سرعت صدور در بین سایر وزارتخانه‌هاست.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، در حال حاضر اشتغال خانگی یکی از راه‌های موثر برای اشتغالزایی در بسیاری از کشورها به شمار می‌رود و به منبع مهمی برای درآمد افراد و خانوارها تبدیل شده است؛ افراد با کار در خانه در کنار دیگر اعضا علاوه بر افزایش سطح درآمد و توسعه کسب و کار خود به افزایش رفاه و اقتصاد خانواده نیز کمک می‌کنند. آمارها حاکی از آن است که ۱۵ تا ۲۳ درصد اشتغال در کشورهای توسعه یافته متعلق به مشاغل خانگی است در حالی که این رقم در ایران بین ۳ تا ۴ درصد برآورد می شود.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت سیزدهم،‌ در راستای توسعه و تقویت هرچه بیشتر مشاغل خانگی مدت زمان صدور مجوزهای فعالیت این دسته مشاغل را به سه روز کاهش داده تا ضمن رفع موانع تولید در بخش اشتغال خانگی، متقاضیان کسب و کارهای خانگی با انگیزه بیشتر به این حوزه ورود کنند.

آزیتا همتیان - رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و توسعه مشاغل خانگی کشور، در این راستا از صدور بیش از ۷۰ هزار فقره مجوز مشاغل خانگی طی ۸ ماه گذشته خبر داده و می گوید: از زمان شروع فرآیند تسهیل‌گری صدور مجوزها در حوزه مشاغل خانگی، ۱۲۸ هزار و ۵۱۵ فقره مجوز صادر شده است و بر اساس گزارش هیات مقررات زدایی در بازه زمانی ششم فروردین ۱۴۰۱ تا پنج آبان ۱۴۰۱، بیش از ۷۰ هزار فقره مجوز صادر کرده‌ایم، لذا می‌توانیم ادعا کنیم که وزارت کار پیشتاز در صدور مجوز مشاغل خانگی از نظر تعداد و سرعت صدور در بین سایر وزارتخانه‌هاست.

وی با اشاره به اینکه از ۲۸ بهمن ۱۴۰۰ مجوزهای رشته‌های ثبت محور (آنی) از درگاه ملی مجوزهای کسب وکار صادر شده‌اند، می‌گوید: بیشترین حجم مجوز با اختلاف حداکثری از بقیه دستگاه‌های صادر کننده مجوز مشاغل خانگی صادر شده و در این زمینه رتبه اول را کسب کرده‌ایم و برای اولین بار در خصوص صدور مجوزهای کسب و کار، مجوز آنی در حوزه مشاغل خانگی صادر شده است.

 

ارسال نظر