شناسه خبر: 29806

درآمد حدود سه هزار میلیارد تومانی دولت از مزایده خودروهای خارجی

تعیین تکلیف خودروهای خارجی که پنج سال در انبارهای اموال تملیکی بلاتکلیف مانده بود، در ماه‌های اخیر یکی از اقدامات مهم در مجموعه وزارت اقتصاد است که درآمد قریب به سه هزار میلیارد تومانی برای دولت به همراه داشت.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، بر اساس اعلام وزارت امور اقتصادی و دارایی سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی بالاخره پس از پنج سال تکلیف خودروهای خارجی توقیف‌شده در بنادر و گمرکات را مشخص کرد و با برگزاری دو مزایده بزرگ، خودروهای توقیفی تعیین تکلیف شدند. در مزایده شماره ۵۶۵ خودروهای خارجی ۱۰۶۲ دستگاه خودرو با دستور مقام قضائی وجود داشت و گمرک اعلام کرد ۲۲ دستگاه در سال ۹۶ ترخیص شده است.

قبل از ۱۶ مهر ماه که روز رمزگشایی از پیشنهادات بود، برخی استان‌ها برای ۵۸ دستگاه مغایرت اسنادی اعلام کردند که از این تعداد ۱۰ دستگاه در بوشهر،۲۱ خودرو خوزستان و ۲۷ دستگاه مربوط به مازندران بوده است.

جزئیات نتایج مزایده ۵۶۵ خودروهای خارجی

با این اوصاف ۹۸۲ خودرو در مزایده عرضه شد که ۹ دستگاه خودرو فاقد پیشنهاد و ۴ دستگاه خودرو پیشنهادات نامتعارف داشتند و در عمل ۷۱ خودرو به فروش نرسید. در مزایده جدید، خودروهای عرضه‌نشده از قبل قرار گرفتند. در جریان برگزاری این دو مزایده بعضی اخبار غیر دقیق نیز از سوی بعضی رسانه ها منتشر شد از جمله اینکه در برخی رسانه‌ها گفته شد ۲۸۱ خودرو به یک فرد حقیقی فروخته شد؛ در حالی که این فرد برای این تعداد خودرو پیشنهاد داده بود اما حدود ۲۲ خودرو را برنده شد.

فرد حقوقی دیگری ۲۷۲ خودرو پیشنهاد داد اما هیچ یک را برنده نشد. افراد دیگری هم بودند که در این مزایده برنده نشدند. محدودیتی برای حضور آحاد مردم در مزایده وجود نداشت و هر فردی می‌توانست با پرداخت ۱۵ درصد مبلغ کارشناسی و رعایت ضوابط، در مزایده شرکت کند.

شروع دور دوم مزایده خودروها از ۲۴ مهر

همچنین مزایده فوق‌العاده ۵۶۶ نیز از ۲۴ مهر ماه آغاز شد، این کار توسط سامانه ستاد الکترونیک دولت برگزار شد و از ساعت ۸ صبح متقاضیان می‌توانستند پیشنهادات خود را تا ساعت ۲۴ روز اول آبان ثبت کنند.

روز سوم آبان در حضور نمایندگان دستگاه‌های نظارتی، قضائی و اجرایی از پیشنهادات رمزگشایی شد. داشتن امضای الکترونیک و ارائه ۱۵ درصد ضمانت نیز ضروری بود. در مزایده گذشته حدود هزار نفر مشکل ضمانتنامه پیدا کردند. ضمانتنامه باید معتبر و سه ماه مهلت داشته باشد. نزدیک به ۱۲۰۰ میلیارد تومان ودایعی که به‌صورت الکترونیکی از طریق سامانه ستاد به خزانه واریز شده بود زودتر از موعد قانونی به شرکت کنندگان در مزایده عودت داده شد.

تعیین تکلیف خودروهای خارجی باقیمانده از مزایده اول

سازمان اموال تملیکی همچنین در این مزایده‌ سعی کرد تا خودروهای باقیمانده خارجی در گمرکات کشور را به فروش برساند. این سازمان در دومین مزایده خود ۷۶ خودرو خارجی را به فروش رساند. با توجه به اطلاعات بازگشایی مربوط به فروش ۷۶ خودرو خارجی که در مزایده فوق‌العاده شماره ۵۶۶ اموال تملیکی قرار گرفته بودند، در مجموع این تعداد خودرو ۳۹۳ میلیارد تومان به فروش رسیدند.

ارزش کارشناسی این ۷۶ خودرو، ۳۰۱ میلیارد تومان تعیین شده بود. با توجه به این موضوع شاهد رشد حدود ۴۲ درصدی ارزش فروش نسبت به قیمت پایه بودیم. میانگین قیمت فروش هر خودرو نیز ۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بوده است.

بالاترین قیمت پیشنهادی در این مزایده مربوط به پورشه ماکان به ارزش بیش از ۱۰ میلیارد تومان و کمترین قیمت برنده نیز مربوط به خودرو سراتو با قیمت یک میلیارد و ۳۷۰ میلیون بود. در این مزایده دو خودرو قیمت نامتعارف داشتند که بر اساس قانون ودیعه آنها ضبط شد و این دو خودرو به همراه سایر خودروهایی که برندگان مبلغ مربوط به آنها را تکمیل نکنند در مزایده بعدی قرار خواهند گرفت.

 

ارسال نظر