شناسه خبر: 29811

سرعت‌بخشی به صدور مجوزهای کسب و کار

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تخصیص ۳۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در بودجه ۱۴۰۱ خبر داد و سرعت بخشی به صدور مجوزهای کسب و کار را خواستار شد.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از ایسنا، سیدصولت مرتضوی - در چهل و هفتمین نشست ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی که در مجموعه تلاش در حال برگزاری است، اظهار کرد: مقام معظم رهبری بر مانع‌زدایی از اشتغال تاکید فرمودند چرا؟ چون اشتغال مانعی ندارد. اگر کسی خواست در خانه خود سنگی را بتراشد و پیکرتراش شود آیا باید به اواجازه بدهیم؟ مانع‌زدایی یعنی مانع اشتغال را برداریم.

وی ادامه داد: امروز جوانان خلاق با آموزش‌های نظری و عملی می توانند بهترین کسب و کار را داشته باشند. ما باید بستر کار خیر را فراهم کنیم.

وزیر کار تصریح کرد: هرکس با هر سلیقه‌ای که می‌خواهد کار کند، از گلدوزی تا نقاشی یا راه اندازی دار قالی، باید این فرصت برای او فراهم شود و مانع زدایی و شرایط کسب و کار را برای آنها فراهم کنیم.

مرتضوی افزود: در حال حاضر برخی مشاغل هستند که نیاز به هزینه زیاد ندارد و ما باید تا می‌توانیم هزینه‌های آنها را کاهش دهیم. مثلا در گذشته یک گاوداری، خانوادگی اداره می شد و نگهبان و کارگر شیفتی نمی‌خواست، چون خانواده‌ها با هم کار می‌کردند و هزینه تمام شده کم می‌شد لذا تا می توانیم باید فرایند صدور مجوزهای کسب و کار را تسهیل کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اهمیت مشاغل خانگی اظهار کرد: مشاغل خانگی به چند دلیل مهم است اول اینکه اشتغال ایجاد می کند، دوم مردم در آرامش زندگی می کنند، سوم نظام استاد - شاگردی تقویت می‌شود و افراد به طور رایگان کار را یاد می‌گیرند.

وی خواستار سرعت بخشی به صدور مجوزهای کسب و کار شد و گفت: اگر فرد متقاضی برای طبخ غذای خانگی مجوز گرفت و ضوابط را رعایت نکرد، می توان مجوزش را ۱۰ رور تعلیق کرد تا شرایط و شیوه کسب و کار خود را اصلاح کند.

مرتضوی افزود: قالیبافی از قدیم الایام یکی از عمده‌ترین تولیدات ما بوده است که نیاز به مجوز یا سخت گیری ندارد، از سوی دیگر باید بستر صادرات را فراهم کند ولی متاسفانه ما در همان ابتدای مسیر گرفتار شدیم لذا معتقدم همه مسئولین باید دست به دست هم بدهیم تا مشکل اشتغال در کشور را حل و در عین حال از مشکلات مردم گره گشایی کنیم. برای فراهم کردن فرصت اشتغال جوانان باید چرخه مدیریتی را توسعه بدهیم.

وزیر کار گفت: چرا باید بازار فرش ما در دنیا سیر نزولی پیدا کند در حالی که می‌توانیم از این راه درآمد داشته باشیم و هزینه‌ها را کم کنیم؟

وی در پایان با اشاره به تخصیص ۳۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد اشتغال خانگی در بودجه ۱۴۰۱، گفت: پرداخت ۳۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات می‌تواند دست‌کم ۳۰ هزار فرصت شغلی به دنبال داشته باشد. اگر ۵۰ میلیون تومان به یک نفر به طور رایگان بدهیم، قطعاً اثرات و برکات بسیاری دارد و به شاغل شدن او کمک می کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین در حاشیه این جلسه که با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف در حوزه صدور مجوز مشاغل خانگی برگزار شد، گفت: تمام هم و غم دولت این است که حقوق و مزایای آحاد مختلف جامعه و کسانی که به نحوی در بخش‌های مختلف مشغول کار هستند، از عدالت برخوردار باشد، بر همین اساس دستوراتی را به سازمان امور استخدامی صادر کرده است و قطعا مطابق آنچه که بر مبنای عدل و اقتضای منابع باشد، تصمیم گیری خواهد شد.

وی درباره حمایت وزارت کار از مشاغل خانگی و افزایش بودجه این بخش گفت: یکی از رسته‌های شغلی که به تولید و اشتغال پایدار کمک می‌کند، مشاغل خانگی است، از سوی دیگر اشتغال خانگی هم فرصت شغلی است و هم اوقات فراغت اعضای خانواده را پر می کند و در زمره مشاغل کم هزینه تعریف می شود.

وزیر کار تصریح کرد: دولت در این زمینه چند کار اساسی انجام داده است؛ اول اینکه سامانه پنجره واحد را در رابطه با صدور مجوزها راه اندازی کرده است که در کمترین زمان، مجوزها صادر می شود. کار دیگر دولت تامین تسهیلات است و خوشبختانه برای امسال ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار و تسهیلات تامین شده است که  ۳۰۰۰ میلیارد تومان آن توزیع شده است.

به گفته مرتضوی، تلاش بر این است که ۳۰۰۰ میلیارد تومان تعیین شده به ۵۰۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

وی افزود: در تلاشیم تا علاوه بر استفاده از ظرفیت دو بانک عامل تخصصی وزارت کار، از ظرفیت بانک‌های دیگر هم که وعده داده‌اند به تعهدات خود تا سقف ۳۰۰۰  میلیارد تومان کمک کنند، استفاده شود. تلاش ما این است که در سال ۱۴۰۲ این منابع را افزایش بدهیم و مشکلات افراد متقاضی مشاغل خانگی کاهش یابد.

وزیر کار، در عین حال درباره مهمترین مصوبات نشست امروز اظهار کرد: این جلسه ۱۲ مصوبه داشت که عمده ترین مصوبه، تسهیلگری و کوتاه کردن فرایند صدور مجوز ها بود و بر پرداخت و افزایش تسهیلات و کوتاه کردن فرایند پرداخت تسهیلات و برداشتن برخی موانع و مشکلاتی که شناسایی شده بودند تاکید شد.

به گفته مرتضوی، طی هفت ماهه امسال حدود ۷۰ هزار مجوز مشاغل خانگی صادر و در سامانه ثبت شده است و گزارش‌هایی ارایه شده که مابقی صدور مجوزها با قوت ادامه یابد و به اشتغال پایدار منجر شود.

وی با اشاره به پایین بودن سهم مشاغل خانگی از اشتغال کشور گفت: هدف‌گذاری ما این است که بالای ۲۰ درصد از اشتغال کشور را مشاغل خانگی پوشش دهد ولی الان آمار رضایت‌بخش نیست وحدود ۴ درصد مشاغل ما خانگی هستند که باید تلاش کنیم به آن سقف برسد.

ارسال نظر